Stalo sa totiž to, čo odborníci vopred označovali za predpoklad výrazného posilnenia separatistických tendencií: zatiaľ čo v Spojenom kráľovstve ako celku hlasovalo pre brexit 52 percent voličov, v Škótsku bolo naopak 62 percent ľudí proti odchodu Británie z EÚ.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová už pred referendom špekulácie o vypísaní ďalšieho referenda o nezávislosti nevyvrátila, keď povedala, že jej vláda „by zvažovala všetky možnosti, aby ochránila svoje vzťahy s Európou a Európskou úniou“, ak by Škótsko muselo čeliť odchodu z únie proti demokratickej vôli svojich občanov. Teraz iba konštatovala, že Škóti dali jasne najavo, že chcú zostať v EÚ.

Menej diplomatický bol bývalý líder škótskych nacionalistov Alex Salmond. Podľa neho teraz Škóti majú právo na nové referendum o nezávislosti, lebo sú proti svojej vôli nútení opustiť Európsku úniu.

Rétorika škótskych politikov ale nemusí v skutočnosti znamenať, že by sa Škótsko v dohľadnom čase naozaj snažilo na druhý pokus získať nezávislosť. Tou najväčšou prekážkou by zrejme boli procedurálne záležitosti, pretože vypísaniu referenda musí dať zelenú britský parlament a nie je pravdepodobné, že by poslanci takýto krok za súčasných okolností schválili.

Prípadné referendum bez súhlasu parlamentu by zrejme zastavili súdy, rovnako ako tomu nedávno bolo napríklad pri pokuse vypísať plebiscit o samostatnosti v Katalánsku, kde zasiahla španielska justícia a hlasovanie nepovolila.

Premiérka N. Sturgeonová by sa navyše o vypísanie referenda zrejme snažila iba v prípade, keď by mala istotu, že priaznivci samostatnosti zvíťazia - a to vo svetle doterajších prieskumov vôbec nie je zaručené. Pri plebiscite v roku 2014 sa nakoniec pre samostatnosť vyslovilo 45 percent voličov a počet zástancov nezávislého Škótska sa odvtedy nijako výrazne nezvýšil. Prieskumy tvrdia, že teraz by samostatnosť podporilo 47 percent hlasujúcich, čo by stále nebolo dosť.

Výsledky hlasovania o vystúpení Británie z EÚ ale môžu mienku Škótov výrazne ovplyvniť a nie je vylúčené, že podpora nezávislosti citeľne vzrastie.

Politická a hospodárska situácia je však v súčasnosti veľmi odlišná od tej, ktorá panovala v roku 2014. Napríklad výrazne klesli ceny ropy, teda suroviny, na ktorej chcelo Škótsko založiť svoju ekonomickú budúcnosť. Navyše nie je príliš jasné, ako by prípadný nový štát vyrokoval podmienky pre vytúžené členstvo v EÚ a ako by fungovali vzťahy so susednou Britániou, ktorá by členom únie už nebola.

O tom, že škótski politici referendum využijú na posilnenie boja za vlastný štát, sú znalci tamojšej scény i ďalší európski štátnici pevne presvedčení. Varovanie pred „roztrhnutím“ Británie vopred vyslovili napríklad bývalí britskí premiéri Tony Blair a John Major.