Turecko nezatvára dvere Švédsku a Fínsku, pokiaľ ide o ich členstvo v NATO. Chce však so severskými štátmi rokovať a chce, aby zasiahli proti tomu, čo Ankara označuje za teroristické aktivity, najmä v Štokholme. Agentúre Reuters to povedal hovorca tureckého prezidenta Ibrahim Kalin.

Prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok uviedol, že vstupu Fínska a Švédska do NATO nie je naklonený. Obe krajiny podľa neho hostia organizácie, ktoré sa usilujú o vznik samostatného Kurdistanu.

Erdogan prekvapil

„Nezatvárame dvere. Chceme len, aby sa o tejto téme hovorilo vzhľadom na to, že ide o záležitosť národnej bezpečnosti Turecka,“ vyhlásil Kalin, ktorý je zároveň Erdoganovým zahraničnopolitickým poradcom.

Turecký prezident svojim piatkovým vyhlásením členské štáty NATO prekvapil, poznamenala agentúra Reuters. Negatívne stanovisko Ankary môže vstup oboch štátov do aliancie zablokovať. Švédsko a Fínsko o vstupe do NATO uvažujú kvôli ruskej agresii voči Ukrajine.

Prekáža im kurdská strana

Ako uviedol Ibrahim Kalin, Kurdská strana pracujúcich (PKK), ktorú Ankara považuje za teroristickú organizáciu, získava v Európe finančné prostriedky a ďalších stúpencov a svoju činnosť môže „vďaka otvorenosti“ najviac rozvíjať práve vo Švédsku. PKK je na zozname teroristických organizácií aj v USA a v Európskej únii.

„Čo treba urobiť, je jasné: nesmie umožniť, aby v týchto krajinách pôsobili pobočky PKK, aby tam organizácie aj jej členovia boli naďalej aktívni,“ uviedol Erdoganov hovorca.

„Členstvo v NATO je vždy proces. Uvidíme, ako sa veci vyvinú. Chceli sme len na tento bod upozorniť všetkých spojencov a tiež švédske úrady,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

PK 10 Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odpovedá na otázky novinárov počas stretnutia s izraelským prezidentom Isaacom Herzogom v Ankare 9. marca 2022. FOTO TASR/AP

Turkish President Recep Tayyip Erdogan listens to Israel's President Isaac Herzog during a joint news conference, in Ankara, Turkey, Wednesday, March 9, 2022. Israeli President Isaac Herzog arrived in Turkey Wednesday for talks with President Recep Tayyip Erdogan, becoming the first leader from Israel to visit in 14 ye
Neprehliadnite

Erdogan tvrdí, že rozšíriť NATO o Fínsko a Švédsko by bola chyba