Nezamestnanosť v eurozóne klesla v máji na 6,6 percenta, čo predstavuje nové historické minimum. TASR o tom informuje na základe údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Vývoj nezamestnanosti

Miera nezamestnanosti v krajinách menovej únie upravená o sezónne vplyvy tak klesla v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 0,1 percentuálneho bodu, pričom údaje za apríl boli revidované smerom nadol. Pôvodne Eurostat uvádzal mieru nezamestnanosti v apríli na úrovni 6,8 percenta. V medziročnom porovnaní klesla miera nezamestnanosti v eurozóne o 1,5 percentuálneho bodu.

Májový vývoj nezamestnanosti v menovom bloku bol tak výrazne lepší, než sa čakalo. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters očakávali, že nezamestnanosť dosiahne 6,8 percenta.

Výrazný pokles v eurozóne

Čo sa týka širšej Európskej únie, miera nezamestnanosti sa v máji udržala na úrovni z predchádzajúceho mesiaca. To znamená, že aj v máji dosiahla 6,1 percenta. Aj v tomto prípade boli údaje za apríl revidované smerom nadol, keď pôvodne Eurostat udával nezamestnanosť za daný mesiac na úrovni 6,2 percenta. V máji pred rokom dosiahla nezamestnanosť v celej EÚ 7,3 percenta.

Ešte výraznejší pokles zaznamenala v eurozóne miera nezamestnanosti mladých ľudí. Zatiaľ čo v apríli dosiahla 13,8 percenta, v máji to bolo 13,1 percenta. V celej Európskej únii klesla nezamestnanosť mladých na 13,3 percenta, pričom v apríli predstavovala rovnako ako v eurozóne 13,8 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Zamestnanie, ktoré sa musí vykonávať aj v horúcom počasí.
Neprehliadnite

Nezamestnanosť na Slovensku v máji klesla na 6,35 percenta