Nezamestnanosť na Slovensku koncom vlaňajška pridala do kroku. Podiel ľudí bez práce v decembri stúpol štvrtý mesiac po sebe a vyšplhal sa na 14,44 percenta. V porovnaní s novembrom stúpol o pol percentuálneho bodu. Decembrové štatistiky evidovanej nezamestnanosti dnes zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Miera nezamestnanosti na konci minulého roka zostala najvyššie od mája 2004, keď dosiahla 14,47 percenta. Evidencia úradov práce sa v decembri rozrástla o takmer 13.500 osôb na celkových viac ako 390-tisíc ľudí.

V porovnaní s decembrom 2011 do štatistík pribudlo vyše 27-tisíc uchádzačov o prácu. Ústredie pred rokom vykázalo mieru nezamestnanosti 13,59 percenta. Za rok pribudlo ľudí bez práce napriek tomu, že ekonomika si o pár percent polepšila.

Vlani v decembri nezamestnanosť poskočila oproti novembru vo všetkých krajoch. Najvýraznejšie stúpla v Banskobystrickom kraji, kde bola zároveň najvyššia – 20,81 percenta. Spomedzi okresov podiel ľudí bez práce najrýchlejšie rástol v Snine, kde narástol o 1,46 percentuálneho bodu.

Pod výraznejší nárast nezamestnanosti sa v posledných mesiacoch vlaňajška mohli podpísať zmeny v Zákonníku práce, po ktorých od januára zdraželo prepúšťanie pracovníkov. Viaceré firmy tak zrejme aspoň čiastočne siahli k znižovaniu stavov ešte pred koncom roka. V zimných mesiacoch okrem toho zvykne nezamestnanosť rásť pre výpadok sezónnych prác, napríklad v poľnohospodárstve či stavebníctve.

„Najvýraznejší nárast počtu nezamestnaných by zrejme už mohol byť za nami,“ napísal v komentári analytik VÚB banky Andrej Arady. Miera nezamestnanosti by však podľa neho mala stúpať ďalej, hoci pravdepodobne už miernejším tempom. Tvorbu nových pracovných miest bude brdziť slabšia ekonomika, prísnejší Zákonník práce či rast daní a odvodov.

Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka mohla byť situácia na trhu práce v decembri reálne lepšia, než sa javí na prvý pohľad. Po očistení o sezónu a vplyv netradične výrazného zníženia počtu ľudí, ktorí boli práceneschopní (PN) alebo sa starali o chorého príbuzného, sa nezamestnanosť oproti novembru takmer nezmenila. „Títo nezamestnaní sa pritom do výpočtu evidovanej miery nezamestnanosti nezapočítavajú, čím ju štatisticky znižujú,“ upozorňuje Ľ. Koršňák.

Miera PN nezamestnaných bola aj po očistení o sezónne výkyvy podľa Ľ. Koršňáka v decembri najnižšia od začiatku roka 2003. Podľa štatistík ústredia ubudlo z evidencie vyše sedemtisíc uchádzačov o zamestnanie v kategórii dočasná pracovná neschopnosť a ošetrovanie člena rodiny (OČR). Rozšírili tak základňu, z ktorej sa počíta miera evidovanej nezamestnanosti. Celkovo zostalo na maródke a OČR takmer 29.700 osôb.

O zhoršovaní situácie na trhu práce v závere vlaňajška svedčí prepad pracovných ponúk, ktorý vykázal pracovný portál s personálnou inzerciou Profesia.sk. V novembri počet inzerátov medziročne klesol o osem percent. O mesiac neskôr bolo na portáli zverejnených najmenej ponúk za celý minulý rok, medziročne sa prepadli o 14 percent.

„Predikcia na prvé mesiace roku 2013 hovorí o pokračovaní prepadu ponúk. V prvom štvrťroku sme vyčíslili, že počet ponúk sa oproti minulému roku prepadne o štyri percentá," povedala generálna riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová.

Za celý minulý rok portál zverejnil vyše 107-tisíc pracovných ponúk, čo bol približne rovnaký počet ako v roku 2011. Prepadu sa vyhol len vďaka silnejšiemu prvému polroku. V celoročnej bilancii pridávali ponuky najrýchlejšie firmy v automobilovom priemysle, podniky hľadajúce zamestnancov pre bezpečnosť a ochranu a farmaceutické firmy.

Nezamestnanosť v decembri pokorila 14 percent

Zdroj: SITA / Martin Medňanský

Ilustračné foto - SITA / Martin Medňanský