Podľa denníka To Vima už banky odovzdali úradom 65 kompaktných diskov s potrebnými údajmi.

Daňoví úradníci už v rámci prvých kontrol podľa DPA odhalili niektoré „do očí bijúce prípady“. Jeden grécky stavebný podnikateľ napríklad za minulý rok priznal daňovému úradu príjem 72-tisíc eur, ale disponuje pritom vkladmi vo výške 280-tisíc eur. Ďalší Grék, ktorý bol zaregistrovaný ako nezamestnaný a vlani údajne nemal žiadne príjmy, mal na svojom konte 2,5 milióna eur.

Prekážku v tomto pátraní po daňových hriešnikoch by mohol predstavovať nedostatok personálu. Nový odbor, ktorý má pátranie na starosti, totiž zatiaľ tvorí len šesť úradníkov. Podľa vysokopostaveného predstaviteľa ministerstva financií by pri zachovaní tohto stavu preskúmanie údajov od bánk trvalo až 15 rokov. Podľa odhadov treba preskúmať zhruba 1,2 milióna účtov a porovnať ich s daňovými priznaniami ich majiteľov, píše DPA.

Grécko sa v máji 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a muselo požiadať EÚ a Medzinárodný menový fond o finančnú pomoc. K finančným problémom krajiny prispeli aj daňové úniky. Podľa medzinárodných odborníkov patrí medzi grécke slabiny práve neschopnosť vyberať dane.