V meste New York vyhlásili od pondelka 23.00 h do utorka 05.00 h miestneho času zákaz vychádzania s cieľom zabrániť ďalším násilným protestom vyvolaným smrťou Afroameričana Georgea Floyda.

Toho minulý týždeň v meste Minneapolis v americkom štáte Minnesota zabil počas zásahu belošský policajt. Informovala o tom v agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie starostu New Yorku Billa de Blasia.

Protesty v USA začali v reakcii na smrť neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda, ktorý v pondelok zomrel v dôsledku policajného zásahu.
Neprehliadnite

Útoky na policajtov a rabovanie. Násilné nepokoje sa rozšírili do ďalších amerických miest

G. Floyd zomrel v pondelok (25. mája) v Minneapolise pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku. Zatknutý sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho.

Jeho smrť vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré prerástli do násilností. Ďalšie obmedzenie pohybu 8,6 milióna obyvateľov New Yorku prichádza po tom, čo mesto zaviedlo prísne opatrenia súvisiace s úsilím spomaliť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2, napísala AP.