V editoriáli zverejnenom v piatok večer napísali, že demonštrácie vyvolané vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice rýchlo prerástli do masových protestov proti korupcii a arogancii vlády, ktorú mnohí mladí Slováci vidia ako zápas, ktorý ich rodičia viedli proti komunistickej vláde uvalenej na krajinu Sovietskym zväzom.

The New York Times sa situáciou na Slovensku zaoberá veľmi intenzívne už od 26. februára, teraz po prvý raz zverejnil aj editoriál, čo je v Spojených štátoch snáď najrenomovanejší novinársky žáner. Píše ho rada editorov daného média a vyjadruje v ňom nielen svoj názor, ale aj postoj média.

Fico chcel ostať v pozadí

Editoriál na tému súčasných udalostí na Slovensku už zverejnil aj ďalší z hlavných amerických denníkov Washington Post, ktorý o dianí na Slovensku informuje takmer každý deň. Počet článkov oboch denníkov o Slovensku za minulý rok by sa pri tom dal spočítať na prstoch jednej ruky, ak nepočítame šport.

Editori The New York Times ďalej vo svojom príspevku napísali, že premiér Robert Fico sa najprv snažil odraziť protesty „prepustením" niekoľkých ministrov a útočením na liberálneho prezidenta Andreja Kisku.

„Taktizovanie pána Fica však nikam neviedlo a bol prinútený odstúpiť. Nevyvinul však žiadne úsilie na zakrytie toho, že jeho úmyslom je zostať aj v pozadí novej vlády pri moci, a demonštrácie pokračovali," napísali novinári.

Moc a drancovanie je silným lákadlom

Organizátori pochodov požadujú obnovenie záväzkov voči západným demokratickým hodnotám a vláde zákona, čo by podľa editorov malo byť realitou vo všetkých stredoeurópskych krajinách, a nie „populistické táranie“ poľského Jaroslawa Kaczynského a maďarského Viktora Orbána.

Editori The New York Times pripomenuli, že masové pochody za obnovenie demokracie nie vždy priniesli ovocie, ako napríklad na Ukrajine, ktorá „vymenila jeden skorumpovaný režim za druhý“.

„Moc a drancovanie sú v mladých demokraciách so slabými inštitúciami a neúplnou znalosťou demokracie silným pokušením. Ale je dobré, aby Ficovia, Kaczyskí a Orbánovia vedeli, že na vzostupe je generácia, ktorá odmieta mlčať, keď je zavraždený investigatívny novinár alebo keď politici bez škrupúľ narušia ich ťažko vybojované slobody," dodali editori.