Úrady amerického mesta New York schválili v utorok vytvorenie špeciálnych miestností, kde ľudia budú môcť legálne užívať zakázané drogy vrátane heroínu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na starostu a zdravotníckeho komisára mesta.

Užívatelia sú tu pod dozorom a pri prvých známkach predávkovania im môže byť poskytnutá pomoc.

Strediská prevencie

Tieto miesta sa oficiálne nazývajú „strediská prevencie predávkovania“. Podobné miestnosti fungujú už roky napríklad v Kanade, Austrálii, Holandsku, Nemecku, Švajčiarsku či Dánsku. V New Yorku ich tiež existuje niekoľko, doteraz však neboli oficiálne schválené.

Prvé strediská začnú fungovať už v priebehu utorka, a to na miestach, kde doteraz iba vymieňali použité ihly za sterilné, informoval zdravotnícky komisár mesta Dave Chokshi.

„Som hrdý, že mestám v tejto krajine ukazujeme, že po desaťročiach neúspechov je možný inteligentnejší prístup (k drogovej problematike),“ uviedol vo vyhlásení starosta mesta Bill de Blasio.

Uber
Neprehliadnite

Uber bude predávať kanabis zákazníkom v Kanade. Cez aplikáciu na donášku jedla

Pozitívne skúsenosti z Kanady

Odporcovia týchto miestností tvrdia, že umožniť ľuďom škodiť si užívaním heroínu a iných drog je morálnym zlyhaním. Federálne zákony navyše zakazujú prevádzkovanie miest na užívanie drog.

Podľa štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise Canadian Family Physician otvorenie takýchto miestností v kanadskom Vancouveri výrazne znížilo mieru predávkovania (z 253 na 165 v prepočte na 100-tisíc obyvateľov), výjazdov sanitiek k predávkovaným (67-percentný pokles) a došlo k poklesu infekcií vírusom HIV.

V meste New York zomrelo vlani na následky predávkovania 2060 ľudí, čo je najviac, odkedy sa v roku 2000 začali tieto štatistiky zaznamenávať. V celých USA na predávkovanie zomrelo viac než 93 300 ľudí – takmer o 30 percent viac než v roku 2019.

KK16 Bangkok - Zamestnankyňa ukazuje pizzu s listom marihuany v reštaurácii v Bangkoku 24. novembra 2021. The Pizza Company, hlavný thajský reťazec rýchleho občerstvenia, tento mesiac propaguje svoj produkt
Neprehliadnite

Poslanec Tomáš Valášek žiada koalíciu o podporu návrhu o eliminácii trestov za marihuanu