Európe sa síce na domácej pôde podarilo dosiahnuť formalistický mier, no jej zaslepenosť v oblasti konfliktu za hranicami kontinentu rástla, píše The Financial Times.

Európske krajiny musia teraz uzatvárať dohody s národmi bohatými na zdroje a riešiť vyplývajúce strategické následky. Vo svojej snahe zbaviť sa závislosti od Ruska si začali vytvárať nové priateľstvá v Alžírsku či Perzskom zálive. Aspoň že sa Európa vraj má na čo vyhovoriť.

Bývalý americký prezident Donald Trump ju varoval pred závislosťou od ruského plynu ešte v roku 2018, no európske krajiny nad ním len mávli rukou a nesúhlasne pokrútili hlavou. Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v tom čase snažila pretlačiť dokončenie plynovodu Nord Stream 2 aj napriek Trumpovým radám.

Okrem toho poslala do dôchodku jadrové elektrárne a nádej vložila do mieru sprostredkovaného obchodom, akoby prvá svetová vojna nebola dôkazom toho, že dokonca aj krajiny, ktoré spája obchod, sa môžu stať nepriateľmi.

Ako sa rok 2022 chýli ku koncu, Nemecko môže s kľudným svedomím povedať, že diskreditáciou prešli aj iné európske krajiny. Švédsko sa tento rok oficiálne vzdalo svojej neutrality na poli svetových záležitostí a Francúzskom vybudovaný imidž krajiny, ktorá je odborníkom na ruskú psychiku, je skôr na smiech než na osoh. Na úrovni EÚ sa zas upustilo od rečí o „mäkkej sile“, keďže ja čoraz jasnejšie, že je teraz potrebné zaujať tvrdý postoj.

Európa musí prijať, že tento rok neskolabovala len jej politika, ale aj jej svetonázor.

Poľsko a pobaltské štáty jej radi pripomenú, že názor západných európskych krajín nezdieľal celý kontinent. To viedlo k chybným domnienkam, ktoré ohrozili bezpečnosť Európy.

Medzi niektorými starými členmi EÚ panuje názor, že konflikt medzi národmi je niečo iracionálne, akási porucha normálneho chodu vecí. Myšlienka, že záujmy môžu byť nezlučiteľné a s tak hlbokými koreňmi, že ich nemožno dať bokom, sa tu stratila.

Z tohto bodu je to už len krok k nedostatočným vojenským investíciám, uspokojujúcim obchodným vzťahom či dojemnej dôvere v trvácnosť mierových a iných písomných dohôd, uzatvára The Financial Times.

Ďalšie dôležité správy

Olaf Scholz, Nicos Anastasiadis
Neprehliadnite

Nemecko porušilo sľub a nateraz odstúpilo od záväzku vynakladať na obranu dve percentá HDP