Zdroj obživy latinskoamerických krajín je v ohrození ďalšou pliagou. Výrazne zasiahla najmä banánové plantáže v oblastiach medzi juhoamerickými Andami a tichomorským pobrežím, informovala agentúra Bloomberg.

Ide o fuzariózu (Fusarium, lat.), prejavujúcu sa hnednutím, vädnutím a usychaním rastlín. Tamojším pracovníkom sa vydáva ochranný odev voči nákaze koroanvírusom a náradie, ktoré používajú počas každodennej práce, musia pravidelne ošetrovať dezinfekčným prostriedkom. K tomu im teraz pribudla potreba chrániť aj banány pred chorobou, predstavujúcou existenčnú hrozbu pre tento miliardový biznis.

Jediná možnosť: odísť inam

Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa fuzarióza považuje za najničivejšiu zo všetkých chorôb rastlín. Na zmiernenie jej šírenia sa odporúčajú „opatrenia biologickej bezpečnosti“ vrátane karantény na farme, rovnako ako v prípade ochorenia Covid-19.

Keď je však pôda úplne kontaminovaná, neexistuje nádej na záchranu. Jedinou možnosťou je opustiť plantáž a presunúť sa inam.

Kmeň fuzariózy známy ako Tropical Race 4 (TR4) bol prvýkrát identifikovaný na Taiwane asi pred dvoma desiatkami rokov. Rozšíril sa z Ázii cez Blízky východ a Afriku do banánových oblastí Latinskej Ameriky. Koncom minulého roka ho po prvýkrát zistili v Kolumbii.

Najviac vyvážané ovocie

O banánoch je známe, že sú bohaté na vlákninu a vitamíny. Označujú sa však aj za prvý globalizovaný produkt moderného sveta a stále sú najviac vyvážaným ovocím na planéte. Podľa Medzinárodného obchodného centra bolo vlani celosvetovo exportovaných viac ako 26,3 milióna ton banánov v hodnote niečo cez 13 miliárd eur. Najväčšími vývozcami boli krajiny ako Ekvádor (6,88 miliónov ton), Filipíny (4,35), Guatemala (2,70), Kostarika (2,38) a Kolumbia (2,29).

Len v Ekvádore ich pestuje 8-tisíc fariem. „Budú sa teraz musieť snažiť byť produktívnejšími, efektívnejšími a viac sa sústrediť na biologickú bezpečnosť, aby si zaručili budúcu udržateľnosť tohto odvetvia,“ uviedol Juan José Pons, koordinátor banánového klastra v Ekvádore.

Nešťastný prístav Guayaquil

Práve táto krajina – najväčší svetový vývozca banánov – sa stala aj epicentrom koronavírusu v Latinskej Amerike. Médiami preleteli správy o množstve ľudských tiel ležiacich v uliciach prístavu Guayaquil, najväčšieho mesta Ekvádoru.

V dôsledku protipandemických opatrení a s tým súvisiacich porúch v logistike, rovnako tak sezónne faktory spôsobili, že cena za 18-kilogramové balenie banánov padla na dva, v lepšom prípade tri doláre. „Určite existuje tlak na týchto asi 30 percent pestovateľov, ktorí predávajú veľmi lacno, pretože musia predávať,“ povedal Kléber Sigüenza, prezident spoločnosti Orodelti. Tá má takmer 3-tisíc pracovníkov na dvoch desiatkach ekvádorských banánových plantáží, rozmiestnených poväčšine v provincii Guayas, ktorej hlavným mestom je Guayaquil.

Obchod s banánmi, ktorý sa začal asi pred 130 rokmi, teraz ukazuje, aká nestabilná vie byť globalizácia samotná.