Generálny riaditeľ TotalEnergies SE uviedol, že hľadanie dodávok plynu pre Európu, v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, brzdia nerealistické požiadavky kupujúcich. 

„Ak chce Európa určitú bezpečnosť dodávok, niečo to stojí,“ povedal Patrick Pouyanne v katarskom hlavnom meste Dauha, kde francúzska energetická spoločnosť podpísala kontrakt na investíciu v hodnote približne 1,5 miliardy dolárov do obrovského projektu skvapalneného zemného plynu. 

Krajiny sa snažia o nahradenie ruského plynu, keďže ten prestal prúdiť cez Nord Stream, najväčšie ruské plynovodné spojenie s Európou, 31. augusta. 

Ceny plynu vzrástli na viac ako sedemnásobok svojich typických sezónnych úrovní, čím sa európske hospodárstvo dostalo na pokraj recesie. Kupujúci sa snažia o krátkodobé zmluvy na nákup skvapalneného zemného plynu, ale nie sú pripravení platiť vyššie ceny, dodal Pouyanne. 

Viacerí európski lídri už navštívili Dauhu v snahe zabezpečiť viac plynu. Najnovšie sa k nim pripojil aj nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorého návšteva prebehla v nedeľu. Nemecko sa viac ako ktorákoľvek iná krajina v jeho susedstve spoliehalo na ruský plyn.