Lídri členských krajín Európskej únie budú na mimoriadnom summite diskutovať o tom, ako Ukrajine pomôcť vyvážať poľnohospodárske produkty v čase blokády jej prístavov v Čiernom mori. Podľa navrhovaných záverov sa summit chystá vyzvať na posilnenie exportu inými cestami a na vytvorenie „koridorov solidarity". Prezidenti a premiéri dvadsaťsedmičky chcú tiež na základe aktuálnej analýzy únie rokovať o spoločných obranných stratégiách.

Celosvetová potravinová kríza

Ruský útok na Ukrajinu okrem iného pozastavil aj vývoz poľnohospodárskych výrobkov, predovšetkým pšenice a slnečnicového oleja. Ruská armáda blokuje ukrajinské prístavy v Čiernom mori, kde podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zostalo tento mesiac vyše 20 miliónov ton obilia. OSN varuje, že táto situácia môže vyvolať celosvetovú potravinovú krízu.

„Na našom zasadnutí preberieme konkrétne spôsoby, ako pomôcť Ukrajine vyvážať poľnohospodársku produkciu za použitia infraštruktúry Európskej únie," uviedol predseda Európskej rady Charles Michel pred dvojdňovým summitom v Bruseli.

Koridory solidarity

Pracovná verzia záverov rokovaní uvádza, že lídri vyzývajú Moskvu na ukončenie blokády čiernomorských prístavov. Zároveň apelujú na členské štáty Európskej únie, aby milióny ton obilnín, ktoré musia opustiť Ukrajinu do konca júla pred ďalšou úrodou, pomáhali prepravovať po železniciach, v kamiónoch alebo cez iné prístavy. Európska komisia vo svojom návrhu o „koridoroch solidarity" hovorí aj o vyhradení časových slotov na železnici, ako aj dodatočných vlakov a kamiónov na prepravu ukrajinského obilia.

Diskusia o dôsledkoch vojny a snahy Európskej únie o spoločnú obranu bude vychádzať z analýzy komisie a Európskej obrannej agentúry o „medzerách" v obranných investíciách. „Vojna Ruska proti Ukrajine posilnila našu ambíciu silnej, koordinovanej európskej obrany... Našou najnaliehavejšou prioritou je koordinovať snahy členských krajín a vybudovať európsku priemyselnú základňu," uviedol Michel.

Ďalšie dôležité správy

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas tlačovej konferencie na neformálnom zasadnutí Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí v Berlíne v nedeľu 15. apríla 2022.
Neprehliadnite

Prímerie v Jemene, vojna na Ukrajine aj potravinová kríza. Blinken volal do Saudskej Arábie