Americký prezident Joe Biden vo štvrtok večer ostro kritizoval svojho predchodcu Donalda Trumpa a jeho ,,extrémistických" prívržencov, pričom ich označil za nepriateľov americkej demokracie. Vyjadril sa tak v prejave, ktorý predniesol v meste Filadelfia v americkom štáte Pensylvánia. TASR správu prevzala v noci na piatok z agentúry AFP.

Extrémisti z MAGA

Trump a republikáni oddaní jeho ideológii MAGA ("Make America Great Again!"/Urobme Ameriku opäť veľkou!) predstavujú podľa Bidena "extrémizmus, ktorý ohrozuje samotné základy republiky".

Povedal, že Trumpovi stúpenci sú "odhodlaní vrátiť krajinu naspäť do doby" bez práva na interrupciu, práva na súkromie, práva na antikoncepciu alebo bez možnosti vstúpiť do manželstva aj osobám rovnakého pohlavia.

Biden ďalej uviedol, že americkú demokraciu treba brániť. "Musíme ju brániť. Chrániť ju. Postaviť sa za ňu. Každý jeden z nás," povedal a v súvislosti s novembrovými doplňujúcimi voľbami do Kongresu vyzval voličov, aby odmietli extrémizmus.

Stav demokracie v USA

Šéf Bieleho domu vo štvrtok takisto odsúdil politické násilie v Spojených štátoch s tým, že v krajine preň nie je miesto. Podľa AFP tým narážal na vlaňajší útok Trumpových stúpencov na budovu Kapitolu, ktorí odmietli prijať jeho volebnú porážku.

Biden predniesol prejav o stave demokracie v USA v blízkosti budovy, kde bola pred viac ako dvoma storočiami prijatá Deklarácia nezávislosti Spojených štátov a ústava USA, všíma si AFP.

Bidenova Demokratická strana sa v novembrových doplňujúcich voľbách bude usilovať udržať si väčšinu v Kongrese a Pensylvánia je jedným z kľúčových štátov vo volebnom súboji.

Ďalšie dôležité správy

WA 29 archív Rím - Na archívnej snímke zamestnanec zamieňa bankovku v hodnote 50 eur na americké doláre v zmenárni v Ríme. Spoločná európska mena euro v pondelok 25. júla 2022 oproti doláru mierne klesla, keďže investori zvažujú potenciálnu veľkosť očakávaného zvýšenia úrokovej sadzby amerického Federálneho rezervného systému (Fed) koncom tohto týždňa. FOTO TASR/AP 

A cashier changes a 50 Euro banknote with US dollars at an exchange counter in Rome, Wednesday, July 13, 2022. The euro on Tuesday
Neprehliadnite

Bude inflácia nekontrolovane rásť? Európa musí konať razantnejšie