Minulý týždeň schválili poslanci Národnej rady (NR) SR finančné motivačné príspevky pre ľudí nad 60 rokov, ktorí sa dajú zaočkovať proti ochoreniu covid-19. Nápad pochádzal z dielne vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO).

Na snímke poslanci v rokovacej sále počas 51. schôdze parlamentu v piatok 3. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Poslanci schválili 200 a 300 eur pre zaočkovaných ľudí nad 60 rokov

Ochota bude nižšia

V závislosti od rôznych podmienok môžu dostať 200 alebo 300 eur. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) tvrdí, že relatívne malá časť z celkových nákladov bude reálne smerovať k ľuďom, ktorí v súčasnosti nie sú očkovaní. Uviedla to na sociálnej sieti.

,,Dôvodom je ich menšia početnosť v porovnaní s očkovanou populáciou, navyše, existuje predpoklad, že ich ochota zaočkovať sa bude nižšia," skonštatovala rada.

Na snímke poslanec parlamentu Peter Pellegrini (nezaradený) reční počas rozpravy o zvyšovaní cien energií v rámci 43. schôdze Národnej rady SR (NR SR) v stredu 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Hlas-SD žiada 200 eur pre každého dôchodcu, aj pre nezaočkovaného

Výdavky v stovkách miliónov eur

Podľa odhadov RRZ sa výdavky na finančnú motiváciu k očkovaniu seniorov budú pohybovať medzi 142 a 336 miliónmi eur. Spodnú hranicu vyčíslili na základe toho, koľko seniorov už teraz má nárok na príspevok a hornú hranicu stanovili s predpokladom, že podmienky splnia všetci seniori. Konečná suma závisí od počtu ľudí, ktorých príspevok napokon presvedčí k očkovaniu.

,,Ak by sa spomedzi úplne nezaočkovaných seniorov zaočkovalo 20 percent, pričom všetci čiastočne zaočkovaní seniori by sa rozhodli pristúpiť k ďalšiemu očkovaniu, výdavky na opatrenie by dosiahli 276 miliónov eur. Tieto náklady sa rozdelia medzi roky 2021 a 2022," uzavrela RRZ.