Nie na všetko má Y. Harari jednoznačné odpovede, ale jeho pasáže k migrácii, terorizmu, úpadku liberálnej demokracie, globálnemu otepľovaniu či zmyslu náboženstva dodávajú človeku pocit, že ľudstvo nakoniec všetky výzvy nejako zvládne.

Ľudstvo je v skutočnosti malou kvapkou v historickom kontexte a je pochabé, ak sa umelo rozdeľuje. Všetci sme obyvatelia tej istej maličkej planéty, ale mali by sme sa o ňu postarať vlastnými rukami, lebo inak sa o ňu postarajú iní. A to nemusí dopadnúť dobre.

„Miliardy z nás si ťažko dovolia luxus vyšetriť všetky otázky, pretože máme naliehavejšie veci na starosti: musíme ísť do práce, starať sa o deti alebo o starších rodičov,“ píše autor v úvode knihy. Bohužiaľ, história neposkytuje žiadne ústupky.

Ak sa vo vašej neprítomnosti rozhodne o budúcnosti ľudstva, pretože ste príliš zaneprázdnení kŕmením a obliekaním vlastných detí, nebudete oslobodení od následkov týchto rozhodnutí – aj keď neboli vaše. „Je to veľmi nespravodlivé, ale kto povedal, že história je spravodlivá?“ pýta sa.

Nenazývajme sa fašistami. Svet je komplikovaný, len mu potrebujeme porozumieť

Kniha 21 Lessons for the 21st Century Zdroj: Amazon

Yuval Noah Harari: 21 Lessons for the 21st Century, Jonathan Cape – Penguin Random House, 2018, 368 s.

Migrácia s rozumom

Kniha je skôr zbierkou úvah než riešení, čo mnohých čitateľov zrejme sklame. Pri mnohých témach dáva Y. Harari za pravdu 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa