Neznámy páchateľ natrel schody, stĺpy pamätníka, ako aj priestor pred ním. Polícia začala trestné stíhanie vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci. Premaľovanie časti vojenského pamätníka Slavín v Bratislave podľa primátora hlavného mesta Matúš Valla nepomôže nikomu.

„Už siedmy deň žijeme vojnou a humanitárnou katastrofou nepredstaviteľných rozmerov. Ovplyvňuje naše životy. Ľudskou povinnosťou je dnes pomáhať utekajúcim a poskytnúť im zázemie. Prichádzajú vyčerpaní, vydesení, ale aj s pocitom úľavy, že sú konečne v bezpečí. Naša solidarita môže mať rôzne podoby, jej zmyslom však má byť pomoc a podpora. Každý sa s touto situáciou vyrovnávame svojím spôsobom, niektorí cítime bezmocnosť a máme potrebu niečo spraviť" napísal na sociálnej sieti primátor Vallo a dodal, že premaľovanie Slavína nepomôže nikomu.

„Máme dosť iných príležitostí poskytnúť sebe, Ukrajinkám a Ukrajincom a aj svetu obrázky našej podpory, nemusíme pritom rovno zneuctiť pietne miesto a národnú kultúrnu pamiatku. Nikto z tých, ktorí na Slavíne ležia, za túto vojnu nemôže," uviedol.

„Obráťme, prosím, našu pozornosť voči tým, ktorí vojnu spôsobili a ktorí ju môžu zastaviť. Zachovajme pokoj a nevzbudzujme vášne. Venujme energiu na pomoc utekajúcim, lebo tí sa bez našej pomoci nezaobídu. Toto bude naša úloha v nasledujúcich dňoch a týždňoch - dať všetku našu energiu, súcit a úsilie na pomoc tým, ktorí to potrebujú," uzavrel svoju reakciu Matúš Vallo.

Kollár: je to cez čiaru

„Vyjadriť názor, nesúhlas, no prosím, ale hnusne poškodiť pietne miesto, byť vznešenou myšlienkou či prejavom odporu, je neodpustiteľný trestný čin. Pevne verím, že polícia týchto ľudí vypátra a dozrie na nich, keď to budú čistiť," uviedol.

Pripomenul, že Bratislavu oslobodzoval hlavne Ukrajinský front, ktorý bol súčasťou Červenej armády, a všetky národnosti bojovali bok po boku proti nacizmu. Šéf parlamentu poukázal i na to, že svetu a našim susedom dávame jasne najavo náš postoj aj osvetlením Bratislavského hradu ukrajinskými farbami.

MZV: Ukrajinské farby na Slavíne sú výzvou Slovákov, aby Rusko skončilo vojnu

Namaľované farby ukrajinskej vlajky na bratislavskom vojenskom pamätníku Slavín sú výzvou občanov SR, aby Rusko skončilo „nezmyselnú vojnu". Uviedlo to Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. Slovenskú verejnosť zároveň rezort diplomacie prosí, aby naďalej ctila a priateľsky vnímala ruských občanov oddaných demokracii a mieru. Ruská ambasáda je incidentom pobúrená a žiada pamätník obnoviť.

Ministerstvo v súvislosti s pomaľovaním Slavína žltou a modrou farbou reaguje aj na Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, ktoré tvrdí, že došlo k znesväteniu tohto pietneho miesta.

Ruské veľvyslanectvo: Sme pobúrení týmto vandalským činom! 

„Sme pobúrení týmto vandalským činom! Žiadame obnoviť pamätník v pôvodnej podobe v súlade s dohodou medzi vládou Ruskej federácie a vládou Slovenskej republiky o hroboch padlých vojakov a civilných obetí vojny z roku 1995. Očakávame reakciu," uviedlo ruské veľvyslanectvo na sociálnej sieti. Dodalo, že na Slavíne je pochovaných 6 845 vojakov a dôstojníkov Červenej armády, ktorí zomreli za oslobodenie Slovenska od fašizmu.

„Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ruskému veľvyslanectvu pripomína, že o hroby a pamätníky ruských vojakov a všetkých tých, ktorí sa podieľali na oslobodení našej krajiny v druhej svetovej vojne, sa Slovenská republika stará príkladne a s najvyššou úctou," skonštatoval rezort v stanovisku, ktoré agentúre TASR zaslal komunikačný odbor ministerstva.

MZVEZ žiada ruské veľvyslanectvo v Bratislave, aby videlo realitu. „A tou je obrovská občianska solidarita s Ukrajinou, ktorú bezdôvodne napadla Ruská federácia a okrem porušenia medzinárodného práva tak pošliapava aj pamiatku Ukrajincov, ktorí bok po boku s Rusmi bojovali za slobodu v roku 1945," uviedol komunikačný odbor.

Politici odsudzujú vandalizmus na pamätníku Slavín v Bratislave

Poslanec Národnej rady  Andrej Stančík apeluje, aby sme za situáciu na Ukrajine nehanili mŕtvych. Pomaľovanie pamätníka podľa neho vyvoláva pobúrenie a uškodí vlne solidarity s Ukrajincami. Exministerka vnútra Denisa Saková  vyzýva, aby verejnosť nepodľahla vojnovej hystérii a netrestala nevinných.

„Vandalizmus pietnych monumentov nie je cesta. Jedna vec je premaľovať kosáky a kladivá - symboly totalitného režimu. Slavín je ale najväčšou pamiatkou padlým vojakom Červenej armády, medzi nimi mnohých Ukrajincov, ktorí zomreli pri oslobodzovaní Slovenska. Tisícky mladých ľudí, ktorí položili život v boji s nacizmom," uviedol Stančík. Podporuje solidaritu s Ukrajinou, no zároveň upozorňuje na spájanie osoby ruského prezidenta Vladimíra Putina so všetkými Rusmi.

„Tak ako nemôžeme národ viniť za činy politikov, nemôžeme mŕtvych haniť za dnešné udalosti," poznamenal.

„Úlohou Slovenska je dnes pomáhať ľuďom na Ukrajine, ktorí trpia hrôzami vojny a vyzývať na mier. Nepridávajme sa k trestaniu nevinných ľudí pre ich národnosť a prilievaním oleja do požiaru vojny," uviedla Saková na sociálnej sieti. Hovorí o bičovaní emócií, ničení profesionálnej kariéry a útokoch na ľudí len pre ich ruský pas. Za vrchol neľudskosti označila zákaz účasti ruských a bieloruských športovcov na paralympiáde.

Slavín je bratislavský pamätník sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny na území západného Slovenska. Spolu s cintorínom padlých v prvej svetovej vojne v Petržalke predstavuje jediný vojenský cintorín v Bratislave.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: Rating Ruska znížený na junk. Ropa ďalej rastie