Ukrajina môže zmiznúť z mapy sveta, ak nedôjde k dohode o prímerí s Ruskom, tvrdí armádny plukovník vo výslužbe Douglas Macgregor, bývalý poradca amerického ministra obrany z éry prezidentovania Donalda Trumpa. Píše o tom portál Newsweek.

Macgregor sa takto vyjadril v rozhovore pre stanicu Sky News Australia. Vyslúžil si kritiku za to, že zaujal zdanlivo zhovievavý postoj k Rusku a šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi.

Ukrajina je nefunkčný štát

„Čím dlhšie bude táto vojna trvať, tým viac ľudí bude zbytočne zabíjaných, tým viac škôd spôsobí Ukrajine... Je to už v podstate nefunkčný štát, mohol by byť úplne vymazaný z mapy. Povedal by som, že potrebujeme prímerie," uviedol Macgregor.

Od ľudí v Berlíne, Paríži a Londýne podľa vlastných slov počul, že narastá podpora pre výzvy na prímerie a dosiahnutie „nejakej dohody“.
„Pretože si už nemôžeme dovoliť bojovať do posledného Ukrajinca,“ konštatoval.

Putin neustúpi

Macgregor takisto povedal, že že Putin sa „nechystá stiahnuť“ z ukrajinského konfliktu a že „nikdy nemal záujem o celú Ukrajinu“.

„Nechystá sa stiahnuť, to neprichádza do úvahy. Takže ak nie ste ochotní dospieť k nejakému usporiadaniu na územnom základe, čím dlhšie to bude trvať, tým väčšia je pravdepodobnosť rozsiahlejšieho regionálneho konfliktu... V tejto chvíli majú väčšinu kariet v rukách Rusi," dodal plukovník.

Ďalšie dôležité správy

hlasovanie o zmene ústavy v Štatnej dume
Neprehliadnite

Rusko sa v dôsledku Putinovej agresie na Ukrajine chystá prejsť na vojnové hospodárstvo