Spoločnosť Despe z Talianska, ktorá sa účastní obstarávania v konzorciu so slovenským Doprastavom, tvrdí, že ministerstvo vybralo účastníka s najdrahšou ponukou - firmu Metrostav. Víťazstvo mu podľa nej mala zabezpečiť podmienka recyklácie odpadu. Body v súťaži sa totiž priraďovali nielen za predloženú cenovú ponuku, ale aj za to, koľko stavebného materiálu dokáže firma opätovne využiť a zrecyklovať.

Boli na obhliadke Rázsoch

Kým napríklad Despe deklarovalo, že dokáže recyklovať 71 percent materiálu z demolácie a ďalší účastník Strabag a Destroy dokonca len 10 percent, Metrostav, ktorý do súťaže vstúpil s firmou Mrózek, mal uviesť, že dokáže opätovne využiť až 100 percent materiálu.

„Podľa našich skúseností z pôsobenia v iných krajinách Európskej únie a s ohľadom na materiály použité pred 20 rokmi na výstavbu Nemocnice Rázsochy, stopercentná recyklácia nie je reálna, čo zohľadňuje aj naša ponuka. Pritom práve toto kritérium rozhodlo, že zákazku by mala realizovať spoločnosť, ktorá ponúkla najvyššiu cenu,“ uviedla TRENDU Despe.

Firma dodala, že vychádzajú z 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa