Nemocniciam v Českej republike dochádzajú zásoby lieku remdezivir, ktorý sa podáva pacientom s ťažkým priebehom respiračného ochorenia Covid-19 spôsobeného novým druhom koronavírusu. Upozornila na to česká Sekcia nemocničných lekárnikov. 

Lekári zásoby lieku spotrebujú v priebehu budúceho týždňa, uviedol vedúci lekár Kliniky anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnice Martin Balík. Dodávateľ lieku remdezivir pre Česko tvrdí, že problém je spôsobený rastúcim dopytom.

TK po Ústrednom krízovom štábe
Neprehliadnite

Ústredný krízový štáb navrhuje zavedenie núdzového stavu

,,Existujúci objem remdeziviru, ktorý v Česku máme, bude spotrebovaný budúci týždeň. Ide o značný problém, keďže liek je overený pre rýchlo sa rozvíjajúce formy koronavírusovej infekcie a pre pacientov, ktorí potrebujú byť napojení na kyslík," približuje Balík. Remdezivir je podľa neho jeden z mála antivirotických liekov, ktoré môžu lekári podať pacientovi s ochorením Covid -19.

Sekcia nemocničných lekárnikov zverejnila nové postupy pre použitie lieku v prípade, že jeho zásoby nebudú dostatočné. Remdezivir by mal byť podaný pacientovi, ktorý nie je pripojený na pľúcnu ventiláciu a zažíva príznaky ochorenia Covid-19 dlhšie ako päť dní. Balík však zastáva názor, že remdezivir môže pomôcť aj tým pacientom, ktorí začnú pociťovať príznaky ochorenia do siedmych dní, čo je obvykle znakom ťažkej formy Covid-19.

WA 8 Praha - Mladá žena počas testovania na ochorenie COVID-19 v Prahe 12. septembra 2020. Česká republika zaznamenala 2139 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie v stredu 17. septembra 2020. České ministerstvo zdravotníctva od piatka 18.00 h z dôvodu prudkého nárastu nových prípadov zakazuje akcie na státie vo vnútorných priestoroch pre viac ako desať ľudí s výnimkou výstav, trhov a podobných podujatí. FOTO TASR/AP

A young woman gets tested
Neprehliadnite

Pribudlo nových 265 pozitívnych prípadov nákazy koronavírusu

Zásobovanie jednotlivých členských krajín Európskej únie liekom remdezivir má v kompetencii Európska komisia. ,,Remdezivir sem (do Česka) pravidelne dovážame v zhruba 14-dňových intervaloch," uviedol Pavel Březina, riaditeľ českej pobočky americkej firmy Gilead Sciences, ktorá liek vyrába.

Firma ďalšiu dodávku lieku očakáva v priebehu tohto týždňa, avšak Březina upozornil, že ,,sľúbiť to v túto chvíľu nemôžem" a že dopyt po tomto lieku sa ,,dramaticky zvyšuje". Orgány v Česku evidujú celkovo 64 597 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Počet aktívnych prípadov dosiahol v pondelok 32 723, pričom 802 osôb je hospitalizovaných.

Drevené kríže označujú čerstvo vykopané hroby na cintoríne Flores, kde budú pochovaní ľudia, ktorí zomreli na nový koronavírus v Buenos Aires v Argentíne 25. júla 2020.
Neprehliadnite

Ak nebudú pokračovať opatrenia, úmrtí na koronavírus môže byť dva milióny, varuje WHO