V nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa už naplnili kapacity reprofilizovaných lôžok na oddeleniach pre pacientov s ochorením Covid-19. Kapacitu už prekročili aj miesta na oddeleniach anestézie a intenzívnej medicíny (OAIM), ktoré nariadilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vyčleniť pre reprofilizáciu. Pre TASR to uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

O presných počtoch reprofilizovaných lôžok bude ŽSK rokovať v stredu (28. 10.) na MZ. „Našou snahou je, aby boli udržané dostatočné kapacity pre poskytovanie potrebnej zdravotnej starostlivosti, odhliadnuc od ochorenia Covid-19. To je pre región mimoriadne dôležité," zdôraznila predsedníčka ŽSK.

KK50 Rím - Zdravotná sestra drží za ruku pacienta s ochorením Covid-19 na Jiske v nemocnici v Ríme 20. októbra 2020. Taliansko od vypuknutia pandémie zaznamenalo podľa údajov americkej univerzity Johnsa Hopkinsa 423.578 prípadov nákazy a 36.616 úmrtí.  Na JISkách sa v súčasnosti nachádza 870 pacientov, počet aktívnych prípadov stúpol na 142.739, v nemocniciach je 8454 pacientov. FOTO TASR/AP
A nurse holds hands with a COVID-19 patient at the intensive care unit of Casal Palocco hospital in Rome
Neprehliadnite

V pondelok na Slovensku pribudlo 11 úmrtí a 901 prípadov koronavírusu

Upozornila, že každá nemocnica už trpí značným nedostatkom zdravotníckych pracovníkov, nakoľko rastie ich počet v karanténe. „Nemocnice musia hľadať všetky cesty pre ich získavanie, zabezpečenie plynulého chodu zdravotníckych zariadení a poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Najväčší problém je aktuálne v Kysuckej nemocnici v Čadci," uviedla Jurinová.

Pripomenula, že podľa pokynu ministra zdravotníctva mali vyčleniť 10 percent z lôžkového fondu v každej nemocnici. „V Dolnooravskej nemocnici v Dolnom Kubíne sme mali 30 lôžok, v Hornooravskej nemocnici v Trstenej 27 lôžok, v Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši to bolo 28 lôžok a v Kysuckej nemocnici v Čadci sme mali 43 lôžok, ale dnes sa v nemocnici nachádza už 66 pacientov. Situácia je čoraz náročnejšia. V tejto chvíli postupne dopĺňame lôžka, prechádzame ďalšou fázou reprofilizácie," vysvetlila predsedníčka ŽSK.

Na snímke predseda NR SR Boris Kollár počas tlačovej konferencie s predsedom Rady kantónov Hansom Stöcklim na Bratislavskom hrade 29. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Kollár absolvoval v utorok operáciu, prebehla úspešne

„Oslovili sme už aj vedenie fakúlt pre možnosť uvoľnenia študentov pre pomoc v zdravotníckych alebo sociálnych zariadeniach. Vojsko nám aktuálne aktívne pomáha v triážnych stanoch, na mobilných odberových miestach ako administratívna pomoc a určite aj ako autorita pre udržanie pokoja a disciplíny. Všetci v našich nemocniciach pracujú do vyčerpania, za čo si ich nesmierne vážim," dodala Jurinová.