Nitriansky samosprávny kraj (NSK) sa opäť pokúša predať nemocnicu v Šali. Ponúkaný areál je rozdelený na päť častí, z cien určených posudkom kraj zľavil takmer o tretinu, čím sa cena v súčte znížila na 3,5 milióna eur. V hlavnej budove majú v súčasnosti ambulancie súkromní lekári.

Šaliansku nemocnicu do roku 2010 prevádzkovala nezisková organizácia Forlife patriaca do skupiny Agel. Za jej odchod mohli dlhy a nezazmluvnenie poisťovňami. Kraj sa ju potom snažil ešte v tom istom roku predať. Za celý komplex chcel v tom čase najmenej šesť miliónov eur.

Hlavnú budovu asi nikto nekúpi

Ešte minulý rok, po prvom neúspešnom pokuse o predaj, rozdelil kraj svoju ponuku na šesť celkov. Predať aspoň časť nemocnice sa nepodarilo ani v druhom kole. Keď kraj znížil v januári tohto roka cenu o desať percent, predali sa len garáže.

Primátor Šale a zároveň krajský poslanec Martin Alföldi si myslí, že najdrahšiu časť - budovu nemocnice, sa predať opäť nepodarí. Od budúceho majiteľa totiž požaduje NSK okrem 2,7 milióna eur aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Požiadavky Šale kraj ignoruje

Neistý je osud nemocničného parku, ktorý je v 20-tisícovej Šali jednou z mála mestských zelených plôch. Rozdelením a predajom častí nemocničného komplexu by však mohol zaniknúť. Občianskemu združeniu Petra Bošňáka sa na jeho záchranu podarilo vyzbierať 4 100 podpisov. Iniciatívu združenia podporilo aj mesto, ktoré chcelo park získať za symbolické euro, neskôr ponúklo na zámenu pozemky pod cestami druhej a tretej triedy.

Predseda nitrianskej krajskej samosprávy Milan Belica však nepovažuje ponuky Šale za výhodné. "My sme zo zákona zodpovední za to, aby sme spravovali dubiózny majetok efektívne. Nemôžeme ho len tak dať do daru mestu,“ povedal.

Výberová komisia, ktorej členom je aj primátor Šale, odporučila kraju do súťažných podmienok zakomponovať požiadavku na zachovanie a udržiavanie parku. No v súťažných podmienkach na stránke NSK sa objavila už len požiadavka na zachovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko