Ocenenie Nemocnica roka 2016 od Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala Fakultná nemocnica Nitra. O jedno miesto si tak vylepšila svoje postavenie spred roka. Na druhé miesto sa dostala Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica.

Nemocnica roka nie je v Bratislave ani v Banskej Bystrici

Fakultná nemocnica Nitra Zdroj: SITA

Sme krajina, v ktorej deti nepoznajú svojich rodičov, lebo sa striedajú v nočných a nedeľných smenách. Pritom firmy, v ktorých naši ľudia v nedeľu pracujú, majú vo svojich materských krajinách obmedzenú prácu nielen v nedeľu, ale aj počas štátnych sviatkov. Na tlačovej besede hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) to povedala poslankyňa a členka Výboru Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová. Spresnila, že nedeľný obed s rodinou si musí pravidelne odpustiť každý piaty Slovák.

Deficit štátneho rozpočtu v októbri klesol. Oproti septembru bol nižší o takmer 224 miliónov eur a dosiahol 420,6 milióna eur. Medziročne to znamenalo zlepšenie hospodárenia štátu až o 65,1 percenta.

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave zaznamenalo v októbri najvyšší nárast počtu cestujúcich za posledných šesť rokov. V uplynulom mesiaci vybavilo na príletoch a odletoch spolu 133 768 pasažierov, čo znamená medziročné zvýšenie o 19,5 percenta, respektíve o 21 802 osôb.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by mala vyjsť na 5,4 miliardy eur. Po rokovaní vlády to priznal minister hospodárstva Peter Žiga. Podľa neho však ešte nie je isté, či táto suma bude definitívna.

Každé tretie ojazdené auto v Nemecku má pretočený tachometer. Vyplýva to z odhadu, ktorý zverejnil Automobilový klub Nemecka. Zariadenia, ktoré umožňujú počet najazdených kilometrov znížiť, sa pritom dajú na internete podľa nemeckých médií zaobstarať v cene niekoľko desiatok eur.

Nemocnica roka nie je v Bratislave ani v Banskej Bystrici

Každé tretie ojazdené auto v Nemecku má pretočený tachometer Zdroj: SITA / AP

Najväčšia japonská banková skupina Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) premiestni v budúcom roku časť personálu zo svojej európskej centrály v Londýne do Amsterdamu. Firma tak podľa denníka Financial Times reaguje na obavy z brexitu.

Islandský prezident Gudni Thorlacius Jóhannesson poveril zostavením vlády Bjarniho Benediktssona, šéfa konzervatívnej Strany nezávislosti, ktorá zvíťazila v sobotňajších predčasných parlamentných voľbách so ziskom 29 percent hlasov.

Rusko dalo pred návštevou svojho prezidenta Vladimira Putina v Japonsku najavo, že sa nechce vzdať Kurilských ostrovov. O ich odovzdanie Japonsku v súčasnosti ani nerokuje, oznámila predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková, ktorá je na návšteve v Tokiu.

Najväčšiemu čínskemu internetovému predajcovi Alibaba Group Holding vzrástli v druhom fiškálnom štvrťroku tržby o 55 percent na 34,3 miliardy jüanov (4,57 miliardy eur). Hospodárenie podporili hlavné aktivity, teda predaj cez internet, ale tiež nové aktivity v oblasti cloudových služieb.

Nemocnica roka nie je v Bratislave ani v Banskej Bystrici

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.