Nemecký ústavný súd v stredu zamietol sťažnosť proti fondu obnovy Európskej únie. Tým otvoril cestu pre schválenie programu v Nemecku, ktoré bolo dočasne zablokované, a tým aj v celej EÚ.

Program s názvom Next Generation EU musia schváliť všetky členské štáty, až potom môžu začať uvoľňovať peniaze, ktoré majú ísť na obnovu ekonomík a potrebné reformy. Nemecký ústavný súd zamietol podanie namierené proti zákonu ratifikujúcemu fond obnovy. Ešte však nerozhodol o vlastnej ústavnej žalobe.

JB 28 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie v sídle EÚ v Bruseli 23. septembra 2020. Leyenová v stredu na poludnie predstavila nový pakt o migrácii a azyle, ktorý pokrýva všetky prvky potrebné pre komplexný európsky prístup k migrácii. Stanovuje vylepšené a rýchlejšie postupy v celom azylovom a migračnom procese a uvádza do rovnováhy zásady spravodlivého rozdelenia zodpovednosti a solidarity. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursula
Neprehliadnite

Európska komisia si chce na fond obnovy od júna požičiavať 150 miliárd eur ročne

Sudkyne a sudcovia druhého senátu ústavného súdu uviedli, že pri „sumárnom preskúmaní" nezistili vysokú pravdepodobnosť porušenia ústavy. Ústavný súd 26. marca predbežne zastavil nemeckú ratifikáciu fondu obnovy EÚ, takže ho nemohol podpísať nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Zákon predtým schválil Spolkový snem (Bundestag) aj Spolkový rada (Bundesrat).

Ústavnú sťažnosť podala skupina Bündnis Bürgerwille (Aliancia vôľa občanov) okolo bývalého šéfa krajne pravicovej AfD Bernda Luckeho, ktorú podporuje viac než 2 200 občanov.