Nemecký úrad pre reguláciu audítorov (APAS) skúma spoločnosť EY v súvislosti s bankrotom finančnej a technologickej firmy Wirecard. Informovali o tom v pondelok noviny Handelsblatt s odvolaním sa na dôverný dokument ministerstva hospodárstva. V dokumente sa uvádza, že regulačný úrad skúma výsledky všetkých auditov spoločnosti Ernst & Young Audit Company (EY) na účtoch Wirecard od roku 2015. Podľa tohto dokumentu sa APAS začal týmto prípadom zaoberať v októbri 2019 a má právomoc skontrolovať predložené účty a audity.

„V spoločnosti Ernst & Young Audit Company prebieha formálne vyšetrenie profesionálneho dohľadu," uvádza sa v dôvernom dokumente ministerstva, podľa ktorého sa vyšetrovatelia zamerajú na „dodržiavanie právnych a profesijných noriem".

Na snímke zľava minster financií SR Eduard Heger (OĽaNO), podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu SR Veronika Remišová predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a  podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina) pred mimoriadnou schôdzou NR SR k odvolávaniu premiéra Igora Matoviča 23. júla 2020 v Bratislave. Poslancom sa na prvýkrát nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Plénum nebolo uznášania schopné.
Neprehliadnite

Štátny softvérový dom? Tento Matovičov spôsob digitalizácie Slovenska zdá sa trochu nešťastným

Ministerstvo hospodárstva, ktoré dohliada na regulačný úrad, potvrdilo, že prebieha vyšetrovanie. EY, ktorý vykonával audity vo Wirecard viac ako desať rokov, uviedol, že pomáha pri vyšetrovaní. „Aj my máme záujem, aby sa táto záležitosť objasnila komplexne, úplne a rýchlo," uvádza sa vo vyhlásení EY.

Mníchovská firma Wirecard v júni vyhlásila bankrot po tom, čo EY odmietla podpísať audit za rok 2019, pretože v účtovníctve Wirecard chýbalo 1,9 miliardy eur, ktoré mali byť údajne v zahraničí v úschove tretími stranami, čo EY nevedela overiť. Wirecard následne vyhlásil platobnú neschopnosť a traja bývalí top manažéri boli zatknutí pre podozrenie z podvodu.