Zákazky nemeckého priemyslu sa v auguste oproti júlu znížili o 2,4 percenta, čo je viac, ako sa čakalo. Vyplýva to z dnes zverejnených údajov nemeckého Štatistického úradu. Najväčšej európskej ekonomike čoraz viac hrozí prepad do recesie, napísala agentúra Bloomberg.

Analytici odhadovali, že zákazky sa v auguste znížia len o 0,7 percenta.

Údaj za júl však úrad upravil smerom nahor. Kým predtým uvádzal pokles o 1,1 percenta, podľa nových čísel vykázali zákazky nárast o 1,9 percenta. Zmenu spôsobili neskôr nahlásené veľké letecké objednávky.

„Podniky majú stále ťažkosti s dokončením svojich objednávok, pretože dodávateľské reťazce sú prerušené pre vojnu na Ukrajine a pretrvávajú deformácie spôsobené krízou okolo covidu-19," uviedol Štatistický úrad.

Nemecko sa rýchlo snaží minimalizovať dopad prudko rastúcich cien energií po tom, ako Rusko obmedzilo dodávky zemného plynu ako odvetu za sankcie, ktoré naň západné krajiny uvalili po invázii na Ukrajinu. Popredné nemecké ekonomické inštitúty minulý týždeň znížili hospodársky výhľad Nemecka. Na budúci rok počítajú s poklesom hrubého domáceho produktu o 0,4 percenta. Výroba bude podľa nich tento a na budúci rok o 160 miliárd eur nižšia, ako sa predpokladalo pred piatimi mesiacmi. Inflácia po prvý raz od zavedenia eura pred viac ako dvoma desaťročiami prekračuje desať percent, čo predstavuje rastúcu záťaž pre firmy a domácnosti.

Ďalšie dôležité správy

Kamión
Neprehliadnite

Nemecký export v auguste vzrástol aj napriek ochladeniu svetového obchodu