Spolkový snem vo štvrtok schválil financovanie mesačného cestovného lístka mestskej a regionálnej dopravy. Cestovný lístok, platný v celom Nemecku, tak bude stáť 49 eur na mesiac.

Dohodu dlho komplikoval spor medzi spolkovou vládou a regiónmi. Spolková vláda ale nakoniec súhlasila s tým, že sa bude na lístok až do roku 2025 poskytovať 1,5 miliardy eur.

Súčasťou dohody je aj to, že spolkový rozpočet pokryje polovicu všetkých dodatočných nákladov, ktoré tento rok v dôsledku zavedenia lístka vzniknú. Za návrh hlasovali poslanci vládnych strán, proti boli konzervatívci z únie CDU / CSU a zástupcovia populistickej až krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko.

Deutschlandticket, ako sa lístok v Nemecku nazýva, má zabezpečené financovanie do roku 2025. O platbách na ďalšie roky rozhodne vláda a regióny po vyhodnotení jeho funkčnosti.

Nový lístok, vďaka ktorému bude pravidelné cestovanie jednoduchšie a lacnejšie, je nástupcom takzvaného deväťeurového lístka. Ten vláda zaviedla vlani ako protiinflačnú úľavu na tri mesiace, konkrétne od júna do augusta.

Mesačný lístok za deväť eur sa stal v Nemecku hitom, za jeho zachovanie sa vlani konala séria protestov.

Kancelár Olaf Scholz deväťeurový lístok považuje za jedno z najlepších opatrení svojej vlády, jeho zachovanie ale z rozpočtových dôvodov odmietol.

Ďalšie dôležité správy

Členovia nemeckej vlády a nemeckí poslanci počas minúty ticha na pamiatku obetí ničivého zemetrasenia v Turecku na zasadnutí  nemeckého parlamentu Bundestag pred tohtotýždňovým summitom EÚ v Berlíne 8. februára 2023.
Neprehliadnite

Počet kresiel v nemeckom Spolkovom sneme sa zníži zo 736 na 630