Nemecký minister financií Christian Lindner sa drží svojho plánu vrátiť sa k tzv. dlhovej brzde, ktorá je zakotvená v ústave. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Nemecký minister financií obhajoval svoj postoj

„Vzhľadom na súčasný stav vecí je to nielen možné, ale aj nevyhnutné," povedal Lindner vo štvrtok na konferencii poisťovníctva. Uviedol pritom, že ďalší odklad návrtu k dlhovej brzde (obmedzenie nových štátnych pôžičiek), ktorú Nemecko pozastavilo po vypuknutí pandémie ochorenia covid-19, aby mohlo poskytnúť pomoc ekonomike, by mal byť len „poslednou možnosťou" v prípade nejakého nepredvídaného katastrofického vývoja mimo kontroly štátu.

Nemecko z toho nesmie robiť normu, vyhlásil Lindner, ktorý zároveň priznal, že sa pre tento postoj „cíti trochu osamelejší".

Opatrenia na pomoc domácnostiam a firmám 

Lindner už predtým uviedol, že plánované opatrenia vlády na pomoc domácnostiam a firmám počas energetickej krízy sú možné v rámci existujúcich rozpočtových plánov na roky 2022 a 2023, keďže inflácia nedávno priniesla štátu vysoké daňové príjmy.

Najväčšej európskej ekonomike však zároveň stúpajú náklady na podporu domácností a podnikov, ktoré zápasia s raketovo rastúcimi účtami za energiu, čo u niektorých tradičných stúpencov dlhovej brzdy vyvoláva otázky.

Napríklad plán na podporu najväčšieho dovozcu plynu Uniperu bude teraz stáť nemeckú vládu 29 miliárd eur po tom, čo v stredu oznámila znárodnenie spoločnosti.

Ďalšie dôležité správy

JB 19 Berlín - Nemecký vicekancelár a spolkový minister hospodárstva a člen Strany zelených Robert Habeck sedí v nemeckom spolkovom parlamente Bundestag počas debaty o ochrane eknonomiky a klímy v Berlíne 8. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Green Party member Robert Habeck, Federal Minister for the Economy and Climate Protection, sits in the Bundestag during the debate on the Economy and Climate Protection budge in Berlin, Germany, Thursday, Sept. 8, 2022. (Michael Kappeler/dpa via AP)
Neprehliadnite

Boj s energetickou krízou: Habeck chce zabrzdiť rast cien energií