Spojené arabské emiráty (SAE) podpísali v nedeľu s Nemeckom dohodu o energetickej bezpečnosti, ktorá sa týka dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) a nafty. TASR o tom informuje na základe správy AFP. Berlín hľadá nové zdroje energie, ktoré by nahradili ruské dodávky. „Vítam podpísanie spoločnej deklarácie o dohode o energetickej bezpečnosti,“ vyhlásil kancelár Scholz, ktorý je na návšteve v SAE.

Prelomová dohoda

Minister priemyslu SAE Sultan Ahmad Al Ďžábir to označil za „prelomovú novú dohodu, ktorá posilní rýchlo rastúce energetické partnerstvo medzi Spojenými arabskými emirátmi a Nemeckom“. SAE v rámci dohody pošlú Nemecku prvú dodávku LNG už koncom roka 2022 v rámci uvedenia do prevádzky nového plávajúceho terminálu na LNG v severomorskom prístave Brunsbüttel.

Štátna ropná spoločnosť Spojených arabských emirátov ADNOC začiatkom tohto mesiaca dokončila svoju vôbec prvú priamu dodávku nafty do Nemecka. A uviedla, že v roku 2023 plánuje "dodávať až 250.000 ton nafty mesačne“ najväčšej európskej ekonomike.

Hľadá nových dodávateľov

Nemecko hľadá nových dodávateľov a zároveň buduje terminály na LNG. Kancelár Scholz sa preto vybral na dvojdňové turné po Perzskom zálive v nádeji, že uzavrie nové energetické dohody, ktoré nahradia ruské dodávky a zmiernia energetickú krízu vyplývajúcu z invázie Moskvy na Ukrajinu.

Neskôr v nedeľu zamieri Scholz ešte do Kataru, aby tam prediskutoval bilaterálne vzťahy a regionálne problémy. Katar je už jedným z najväčších svetových producentov LNG spolu so Spojenými štátmi a Austráliou.

Vyplniť medzery po ruskom plyne

Nemecká vláda sa od svojho nástupu do úradu vlani v decembri snažila odstaviť najväčšiu európsku ekonomiku od ruskej ropy, uhlia a plynu. A zatiaľ čo dovoz z Ruska odvtedy výrazne klesol, existujú obavy, že Nemecko, podobne ako iné európske krajiny, môže v najbližších mesiacoch čeliť nedostatku energie.

Vyplnenie medzery po ruských dodávkach zemného plynu je osobitným problémom a jedným z dôvodov, prečo Scholz zamieril do Saudskej Arábie, SAE a Kataru spolu s podnikateľskou delegáciou.

Aj otázky ľudských práv

Podľa zdrojov z Berlína, ktoré nechceli byť menované, sa mal Scholz venovať aj otázkam ľudských práv, keď sa v sobotu stretol so saudským korunným princom, ktorý čelí obvineniam, že sa podieľal na zabití saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího.

„Samozrejme, že táto cesta je pozorne sledovaná a stretneme sa tam s komplikovanými partnermi,“ povedal nemenovaný nemecký predstaviteľ, podľa ktorého teraz nie je možné odmietnuť takéto stretnutia a spoluprácu. Pripomenul, že aj iní svetoví lídri s princom vedú rozhovory a snažia sa nadviazať nové spojenectvá a posilniť staré väzby.

Saudská Arábia je vhodný dodávateľ vodíka

Konečnou zastávkou nemeckého kancelára bude katarská Dauha.

Nemeckí predstavitelia uviedli, že všetky energetické dohody budú brať ohľad na to, čo si v nadchádzajúcich desaťročiach vyžiada prechod od zemného plynu k vodíku vyrábanému pomocou obnoviteľnej energie. Saudská Arábia, ktorá má rozsiahle regióny vhodné na lacnú výrobu solárnej energie, sa považuje za mimoriadne vhodného dodávateľa vodíka, dodali.

Ďalšie dôležité správy

Nemecký kancelár Olaf Scholz a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas stretnutia 24. septembra 2022.
Neprehliadnite

Hľadá nové zdroje energie. Kancelár Scholz odcestoval na návštevu krajín Perzského zálivu