Spoločnosť E.ON sa pripojila k ďalším energetickým firmám a začína sa odvracať od Ruska. Najväčšia energetická spoločnosť v Nemecku dnes informovala, že prestala kupovať zemný plyn od obchodných firiem ruského plynárenského gigantu Gazprom. Dodala, že jej podiel v objeme 1,1 miliardy eur, ktorý drží v plynovode Nord Stream 1, by mohol v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu stratiť hodnotu.

Zablokovaný projekt

E.ON nemá žiadne dlhodobé zmluvy o dodávkach priamo s ruskými producentmi, ale časť plynu nakupuje od obchodných spoločností Gazpromu v Európe. „Vzhľadom na vojnu na Ukrajine sme od týchto spoločností prestali odoberať nové objemy (plynu)," uviedol na výročnej tlačovej konferencii šéf spoločnosti Leonhard Birnbaum.

Najväčší európsky prevádzkovateľ energetických sietí vlastní prostredníctvom svojho dôchodkového fondu podiel 15,5 percenta v spoločnosti Nord Stream 1. Plynovod je vo väčšinovom vlastníctve Gazpromu a tvorí hlavnú trasu, ktorou v súčasnosti prúdi ruský plyn po dne Baltského mora do Nemecka.

Paralelne s plynovodom Nord Stream 1 vedie aj novo dokončený plynovod Nord Stream 2. Ten by zdvojnásobil kapacitu plynu, ktorý môže Rusko dodávať do Európy, Nemecko ale kvôli ruskej invázii sprevádzkovanie projektu zablokovalo.

Očakávaný zisk

V tomto roku firma očakáva zisk pred započítaním úrokov, daní a odpisov (EBITDA) 7,6 až 7,8 miliardy eur. Za minulý rok vykázala zisk EBITDA 7,9 miliardy eur. Výhľad zohľadňuje absenciu ziskov z jadrových elektrární spoločnosti, z ktorých väčšina skončila kvôli odchodu Nemecka od jadrovej energetiky. Aj tak vlani prispeli k zisku EBITDA čiastkou 1,6 miliardy eur.

Akcie firmy E.ON si krátko popoludní na burze vo Frankfurte nad Mohanom pripisovali okolo 0,6 percenta. Hlavný index nemeckých akcií DAX vykazoval viac ako trojpercentný rast.

Ďalšie dôležité správy

TREND: ZEMNÝ PLYN -  PODZEMNÝ ZÁSOBNÍK
Neprehliadnite

Rusko pohrozilo zastavením dodávok zemného plynu cez Nord Stream 1