Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), ktorá zvíťazila v septembrových parlamentných voľbách, chce spolu so Zelenými a Slobodnou demokratickou stranou (FDP) pokračovať v trojstranných sondážnych rokovaniach na budúci pondelok.

Oznámil to vo štvrtok generálny tajomník SPD Lars Klingbeil po prvých spoločných rozhovoroch strán prípadnej „semaforovej koalície", píše denník Die Welt.

Hovorili k veci

Klingbeil ocenil „serióznu" atmosféru vzájomných diskusií v Berlíne, ktoré trvali viac ako šesť hodín. Poznamenal, že „na stole boli všetky témy, nezačali sme zdvorilostnými floskulami".

Manažér Zelených Michael Kellner takisto vyzdvihol, že bolo možné „s dôverou" hovoriť o jednotlivých témach.

„Dnešný rozhovor bol dôležitý nielen ohľadom šírky tém, ale aj preto, že sme chceli vedieť, či sme seriózne a so vzájomným rešpektom pripravení vydať sa na cestu hľadania spoločného vládneho programu pre Nemeckú spolkovú republiku," vyhlásil generálny tajomník FDP Volker Wissing.

Zároveň zdôraznil, že nebudú prebiehať „nijaké paralelné rokovania" s CDU/CSU.

Rokovací týždeň

Rokovania SPD, FDP a Zelených sú naplánované na tri dni počas budúceho týždňa - pondelok, utorok dopoludnia a piatok.

Prerušené budú preto, mebo kandidát SPD na kancelára Olaf Scholz, ktorý je ministrom financií, sa od utorka do štvrtka zúčastní na zasadnutí Medzinárodného menového fondu (MMF) v Spojených štátoch.

Wissing dodal, že strany sa nedohodli na tom, kedy sa rokovania skončia.

WA 6 Berlín - Na snímke kandidáti na nemeckého kancelára počas poslednej televíznej debaty v Berlíne pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami v Nemecku vo štvrtok 23. septembra 2021. Sprava  nemecký minister financií a kandidát sociálnych demokratov (SPD) Olaf Scholz a kandidátka Zelených Annalena Baerbocková. FOTO TASR/AP    

Candidates for the upcoming German election attend a final televised debate in Berlin, Thursday Sept. 23, 2021, ahead of the election on Sunday. Annalena Baerbock, Green P
Neprehliadnite

Povolebné rozhovory v Nemecku: Zelení chcú vytvoriť semaforovú koalíciu s SPD a liberálmi