Thomas Sabin, redaktor nemeckého magazínu Focus, využíva vo svojom článku nejednu metaforu, pomocou ktorej ilustruje kritickú situáciu nemeckej ekonomiky. Píše o vyostrovaní energetickej krízy, nakoľko cenové náklady na energie rastú, v dôsledku čoho nemecké hospodárstvo „stoná“ a stále viac sa „potáca“, pričom v niektorých ohľadoch už doslova „uviazlo“.

Mnohé podniky situáciu nezvládajú už teraz

Chmúrny obraz dotvárajú, ako si autor všíma, aj slová ministra hospodárstva Roberta Habecka, ktorý situáciu označuje za alarmujúcu. Objavujú sa správy o insolventnosti firiem, množia sa prípady, kedy museli väčšie či menšie podniky zastaviť výrobu.

Siegfried Ruswurm, prezident Spolkového zväzu nemeckého priemyslu (BDI), považuje stav za príliš vážny na to, aby vládou navrhnutý tretí balík opatrení dokázal podnikom významnejšie pomôcť.

Existenciálna výzva pre firmy

Faktom zostáva, že podľa ankety, ktorú realizoval BDI, predstavujú vysoké ceny energií vážnu, prípadne existenčnú výzvu až pre 90 percent stredných a menších podnikov. Začiatkom roka to pritom bola necelá štvrtina firiem.

Ďalšie dôležité správy

Nemecká vláda poskytne Uniper záchranný balík
Neprehliadnite

Nemecko je pripravené znárodniť energetický podnik Uniper