Podľa štúdie, ktorú si objednala organizácia Greenpeace, by Nemecko zvládlo dôsledky vyplývajúce zo zavedenia embarga na dovoz ruskej ropy. TASR o tom informuje na základe správy DPA.

Embargo na ropu

Najväčšia európska ekonomika by podľa analýzy energetického experta Steffena Bukolda zvládla vplyv embarga na ceny ropy, pričom zákaz jej dovozu z Ruska by zabránil toku peňazí pre vojnové výdavky Moskvy.

Nemecká vláda je rozhodne proti zákazu ruskej ropy a plynu. Krajiny Európskej únie (EÚ) sa síce začiatkom apríla dohodli na zákaze dovozu uhlia, ale štúdia zistila, že uhlie má len malý podiel na ruských príjmoch z predaja energetických surovín.

Vývoz ropy a plynu sa v roku 2021 podieľal približne 60 percent na príjmoch Ruska z exportu.

Závislosť na Rusku

Podľa informácií nemeckého ministerstva hospodárstva závislosť krajiny od ropy z Ruska už klesla na približne 25 percent z 35 percent. Očakáva sa, že do polovice tohto roka sa zníži na polovicu vlaňajšieho objemu.

Zo štúdie Greenpeace vyplýva, že dve tretiny z dovážanej ruskej ropy smerujú do východného Nemecka po súši cez ropovod Družba. Zvyšná tretina prichádza do západného Nemecka cez prístavy.

Štúdia pripúšťa, že embargo by spôsobilo veľké logistické problémy vo východnom Nemecku, kde ropovod Družba zásobuje rafinérie v Schwedte a Leune. Strata dodávok ruskej ropy by im spôsobila ťažkosti, ktoré by sa nedali vyriešiť bez „aktívnych prevádzkových a politických opatrení“ v Nemecku a Poľsku.

Ďalšie dôležité správy

Predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (SaS)
Neprehliadnite

Začnite s ukončením dodávok surovín z Ruska, odkazujú eurovýbory V4