Nemecké ministerstvo hospodárstva kvôli obavám ohľadom dodávok energie uvažuje o vyvlastnení a zoštátnení nemeckých divízií ruských energetických spoločností Gazprom a Rosnefť. Informoval o tom dnes nemecký denník Handelsblatt s odvolaním sa na zdroje z vládnych kruhov.

Zabránenie výpadkom

Spolková vláda chce podľa zdrojov zabrániť výpadkom dodávok energie v prípade, že sa tieto divízie dostanú do problémov. Divízia Gazprom Germania prevádzkuje rozsiahle zásobníky plynu, zatiaľ čo divízia Rosnefť Deutschland je ako prevádzkovateľ rafinérií kľúčovým hráčom na trhoch s benzínom a naftou.

Na nemeckom energetickom trhu sú obe spoločnosti podľa Handelsblattu v súčasnej dobe nenahraditeľné. Zároveň im ale hrozí „technický bankrot", pretože banky a ďalší podnikateľskí partneri sa teraz dištancujú od podnikov s ruskými vlastníkmi.

Včasné varovanie

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck v stredu oznámil, že vyhlásil stupeň včasného varovania, čo je prvá z troch varovných stupňov pri zásobovaní plynom. Berlín zhoršenie zásobovania nevylučuje v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu a s ruskou požiadavkou platiť za plyn v rubľoch.

Rosnefť je najväčším producentom ropy v Rusku. Gazprom je ruskou jednotkou v ťažbe plynu a má monopol na jeho vývoz prostredníctvom plynovodov.

Ďalšie dôležité správy

Bývalý nemecký kancelár Schröder bol nominovaný do predstavenstva Gazpromu
Neprehliadnite

Gazprom preveruje možnosti zastavenia dodávok do nepriateľských krajín