Nemecko zvažuje, že takmer úplne pozastaví medzinárodnú leteckú dopravu, aby tak spomalilo šírenie nových nákazlivejších variantov koronavírusu. Povedal to v utorok nemecký minister vnútra Horst Seehofer, informuje agentúra AFP.

„Nebezpečenstvo niekoľkých mutácií vírusu nás núti uvažovať nad drastickými opatreniami," povedal Seehofer pre denník Bild. „Zahŕňa to značne prísnejšie hraničné kontroly, najmä na hraniciach vysoko rizikových oblastí, ale aj obmedzenie leteckej dopravy do Nemecka takmer na nulu tak, ako to aktuálne platí v Izraeli," dodal.

KK27 Wilmington - Novozvolený americký prezident Joe Biden hovorí o pandémii nového koronavírusu 14. januára 2021 vo Wilmingtone. FOTO TASR/AP
President-elect Joe Biden speaks about the COVID-19 pandemic during an event at The Queen theater, Thursday, Jan. 14, 2021, in Wilmington, Del. (AP Photo/Matt Slocum)
Neprehliadnite

Biden obnoví zákaz cestovania z väčšiny Európy, zavedie ho aj pre JAR

K obavám z nákazlivejších foriem vírusu, ktoré sa objavili v Británii a Juhoafrickej republike a neskôr sa rozšírili i do iných krajín, sa pridali podľa Seehofera i problémy týkajúce sa pomalšej distribúcie vakcín, než sa očakávalo.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová podľa správy denníka Bild na nedeľňajšej videokonferencii so šéfmi frakcií kresťanských demokratov (CDU) výrazne kritizovala manažment koronavírusovej krízy v krajine. „Musíme zaviesť ešte prísnejšie opatrenia, inak budeme o 14 dní znova tam, kde sme boli," citovala jej slová stanica ORF.

Jens Spahn
Neprehliadnite

Nemecko začne ako prvé v EÚ používať prípravok, ktorým sa liečil Trump

Merkelová údajne kritizovala i vianočné cestovanie obyvateľov Nemecka do zahraničia. Na Kanárske ostrovy a Maldivy údajne každý deň vycestovalo 50-tisíc ľudí. V tejto súvislosti kancelárka podľa denníka podobne ako Seehofor žiadala značné obmedzenie leteckej dopravy. Otváranie reštaurácií a obchodov v polovici februára podľa nej nie je vôbec zaručené. Ak k tomu dôjde, ako prvé by sa mali otvoriť školy a škôlky, nasledovali by obchody a nakoniec reštaurácie.

Minimálne do 14. februára platí v Nemecku naďalej prísny lockdown - zatvorené sú školy, obchody, reštaurácie, bary i voľnočasové a kultúrne zariadenia. Od začiatku pandémie Covid-19 zaznamenali v krajine viac ako dva milióny infikovaných a vyše 52-tisíc súvisiacich úmrtí.