Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier priznal, že bolo chybou tak dlho sa držať projektu plynovodu Nord Stream 2 medzi Ruskom a Nemeckom, informuje portál Politico Europe.

„Moje zotrvávanie na (realizácii projektu) Nord Stream 2 bolo jednoznačne chybou," povedal Steinmeier podľa nemeckých médií v Berlíne. „Držali sme sa mostov, ktorým Rusko už neverilo a pred ktorými nás varovali naši partneri."

Merkelová si nedala povedať

Spojené štáty a ďalší spojenci Nemecka roky vyčítali Berlínu projekt plynovodu, pričom tvrdili, že by bol nebezpečný pre Ukrajinu a vyslal by zlý signál ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi po tom, ako v roku 2014 anektoval Krym.

Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová však až do konca svojho pôsobenia v úrade koncom minulého roka zostala neoblomná a tvrdila, že Nord Stream 2 je komerčný projekt a nemá nič spoločné s politikou.

Jej nástupca Olaf Scholz vo februári zmenil kurz len niekoľko dní pred inváziou Ruska na Ukrajinu a projekt je nateraz mŕtvy.

Steinmeier: V Putinovi som sa hlboko mýlil

Steinmeier, ktorý rovnako ako Scholz patrí k sociálnym demokratom (SPD), strane, ktorá sa tradične snažila vyjsť v ústrety Rusku, bol z tohto politického neúspechu rozhorčený.

„Môj odhad bol, že Vladimir Putin nebude akceptovať úplné hospodárske, politické a morálne zničenie svojej krajiny pre svoju imperiálnu mániu - v tom som sa, podobne ako ostatní, mýlil," povedal a dodal, že Nemecko „zlyhalo svojím prístupom zahrnúť Rusko do spoločnej bezpečnostnej architektúry".

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) odovdzdáva kyticu nemeckej kancelárke Angele Merkelovej počas ich stretnutia v Kremli v Moskve 20. augusta 2021.
Neprehliadnite

Putinovi užitoční idioti. Nemeckí politici priznali omyl, zle ho odhadli