Nemecko pre energetickú krízu neodstaví svoje posledné tri jadrové elektrárne a nechá ich zatiaľ v prevádzke aj po konci tohto roka, keď Berlín zastavenie výroby energie z jadra plánoval. Napísal to dnes The Wall Street Journal, ktorý sa odvoláva na troch nemenovaných nemeckých vládnych predstaviteľov.

Panovala jasná politická zhoda

Ponechanie jadrových elektrární v prevádzke bude pre Nemecko prelomovým rozhodnutím, keďže v krajine až do ruskej invázie na Ukrajinu panovala jasná a široká politická zhoda na odklone od jadrovej energetiky.

Nemecký kancelár Olaf Scholz pred týždňom na tlačovej konferencii povedal, že Nemecko zvažuje, či má zmysel ponechať jadrové elektrárne ešte v prevádzke.

„Rozmýšľame tiež, či je zmysluplné a potrebné zachovať o niečo dlhšie v prevádzke naše tri jadrové elektrárne," povedal vtedy. Uviedol tiež, že príslušné rozhodnutie bude prijaté rýchlo.

Boli splnené kľúčové podmienky

Denník The Wall Street Journal napísal, že rozhodnutie ponechať jadrové elektrárne v prevádzke musí ešte formálne urobiť Scholzov kabinet. Potrebný bude aj súhlas parlamentu, keďže uzavretie reaktorov je vyžadované zákonom.

Hoci môže formálne rozhodnutie trvať aj niekoľko týždňov, vláda je podľa denníka presvedčená, že na zachovanie prevádzky reaktorov boli splnené dve kľúčové podmienky - hroziaci nedostatok plynu a bezpečnosť jadrovej prevádzky.

„Reaktory budú bezpečné do 31. decembra a očividne zostanú bezpečné aj po 31. decembri," citoval denník svoj zdroj.

V júni odmietal ponechanie reaktorov v chode

Zachovať zatiaľ chod reaktorov požaduje okrem iného šéf nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz. CDU spoločne so sesterskou Kresťansko-sociálnou úniou (CSU) sú najväčšou opozičnou silou v Nemecku.

Ponechať jadrové elektrárne v prevádzke navrhuje tiež minister financií a šéf vládnych liberálnych slobodných demokratov (FDP) Christian Lindner.

Ešte v júni sociálny demokrat Scholz odmietal možnosť ponechať reaktory v chode. Minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck z rovnako vládnych Zelených krátko po začatí ruskej invázie na Ukrajinu nevylúčil diskusiu o predĺžení prevádzky jadrových elektrární, neskôr ale uviedol, že to nie je cesta vhodná pre Nemecko.

Ďalšie dôležité správy

Low water on the Rhine
Neprehliadnite

Dokonalá búrka: Nemecko straší rekordná dražoba, prepúšťanie, nedostatok energií aj sucho