Nemecko zaplatí Rusku v tomto roku rekordné sumy za dodávky ropy a plynu. Uviedla to v utorok vo svojom odhade environmentálna organizácia Greenpeace. TASR o tom informuje na základe správy DPA.

Výdavky sa môžu zdvojnásobiť

Podľa Greenpeace by sa výdavky Nemecka na ruskú ropu mohli tento rok zvýšiť na 14,3 miliardy eur z 11,4 miliardy eur v predchádzajúcom roku, pričom v prípade ruského plynu sa môžu dokonca zdvojnásobiť na 17,6 miliardy eur z vlaňajších 8,8 miliardy eur.

Okrem toho analýza Greenpeace ukázala, že Nemecko zaplatí ďalšie 2 miliardy eur za ruské uhlie. Čísla sú založené na odhadoch.

Európska únia sa medzitým dohodla na embargu na ruské uhlie po prechodnom štvormesačnom období. Nemecká vláda však odmietla uvaliť embargo na dovoz ruského plynu a ropy s odôvodnením, že by to vážne poškodilo ekonomiku krajiny, najväčšiu v Európe.

Snaha zníženia závislosti

Vláda v Berlíne zdôraznila, že robí všetko, čo je v jej silách, aby znížila závislosť krajiny od dovozu energií z Ruska, ale zastavenie importu najmä od ruského plynu si vyžaduje čas.

Okamžité zastavenie dovozu energií by však podstatne znížilo príjmy Ruska a zasadilo by výrazný úder prezidentovi Vladimirovi Putinovi, napísal vo vyhlásení finančný expert Greenpeace Mauricio Vargas, autor analýzy.

Greenpeace v analýze odhaduje, že ruská vláda získava viac ako tretinu svojich príjmov z exportu energií.

Ďalšie dôležité správy

Aktivisti z Greenpeace Slovensko a ďalších organizácií sa plavia po Dunaji počas kajakového protestu spojeného s protestnou cyklojazdou, ktorými verejne vyjadrili nesúhlas s plánovanou výstavbou plynového LNG terminálu v bratislavskom verejnom prístave 14. júla 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Aktivisti Greenpeace zablokovali transfer ruskej ropy medzi tankermi