Celkovo 15-tisíc dávok vakcín proti ochoreniu Covid-19 začne v pondelok Nemecko posielať do susednej Českej republiky, ktorá zápasí s najvyššou mierou nákazy koronavírusom v celej Európskej únii, napísala v nedeľu tlačová agentúra DPA.

Návrh pomôcť Česku presadzovali nemecké spolkové krajiny Sasko, Bavorsko a Durínsko. Presnú pomoc susednému Česku oznámila v nedeľu saská vláda. Celkovo 10,7 milióna obyvateľov ČR žije v núdzovom stave, ktorý má pomôcť znížiť mieru nákazy koronavírusom. Drasticky je obmedzená sloboda pohybu a školy aj podniky sú zatvorené, píše DPA.

Johnson & Johnson
Neprehliadnite

EÚ schváli vakcínu od firmy Johnson & Johnson začiatkom marca, tvrdí francúzska ministerka

Núdzový stav má trvať do 28. marca a dodržiavanie nariadení má polícii pomôcť kontrolovať päťtisíc vojakov. Zatiaľ v Česku podali okolo 644.321 dávok vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Celá EÚ je frustrovaná z nedostatku očkovacích látok proti koronavírusu a český prezident Miloš Zeman v tejto súvislosti oznámil, že požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc pri zaobstaraní ruskej vakcíny Sputnik V.

M. Zeman v sobotu pre českú televíziu CNN Prima News uviedol, že so žiadosťou o pomoc sa obrátil priamo na Putina a že očakáva jej splnenie. Zároveň pripustil, že Sputnik V neschválil regulačný úrad EÚ (EMA) a ani príslušný úrad v jeho vlastnej krajine. Český premiér Andrej Babiš však nedávno povedal, že súhlas Európskej agentúry pre lieky (EMA) s ruskou vakcínou je potrebný.