Nemecká polícia v sobotu oznámila, že vyšetruje niekoľko sto prípadov obvinení z ruských vojnových zločinov na Ukrajine vrátane podozrení zo spojenia politických a armádnych predstaviteľov s takýmito činmi. Informovala o tom agentúra AFP.

„Doteraz sme dostali trojciferný počet stôp," povedal prezident Spolkového kriminálneho úradu (BKA) Holger Münch pre noviny Welt am Sonntag.

Rozsiahle vyšetrovanie

Vyšetrovanie sa podľa neho netýka len podozrivých zo spáchania vojnových zločinov, ale aj politických a vojenských predstaviteľov.

„Je to najťažšia časť nášho vyšetrovania, zložitá skladačka," priblížil. „Naším cieľom je identifikovať osoby zodpovedné za zverstvá, dokázať ich činy prostredníctvom nášho vyšetrovania a postaviť ich pred súd, a to aj v Nemecku," doplnil šéf nemeckých kriminalistov.

Nemecko uplatňuje univerzálnu jurisdikciu, ktorá umožňuje cudzej krajine stíhať zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny a genocídu bez ohľadu na to, kde boli spáchané, napísala AFP.

To však môže trvať určitý čas, pretože vyšetrovania súvisiace s konfliktom na Ukrajine sú len na „samom začiatku", zdôraznil Münch.

Nemci by mohli vyšetrovať priamo na Ukrajine

BKA s vyšetrovaním pomáha okrem iných nemecká zahraničná spravodajská služba, ktorá napríklad nahráva rádiovú komunikáciu ruských vojakov. Nemeckých vyšetrovateľov by mohli tiež vyslať na Ukrajinu, uviedol Münch, to by si však podľa neho vyžadovalo medzinárodný mandát.

Komisia OSN pre Ukrajinu v stredu potvrdila, že zaregistrovala početné obvinenia z porušovania práv zo strany ruských síl, uviedla však, že je priskoro konštatovať, či predstavujú vojnové zločiny.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke eurokomisár pre justíciu Didier Reynders počas tlačovej konferencie s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou na tému Závery z pracovného stretnutia, ktorého hlavnou témou je stav právneho štátu na Slovensku, reforma a digitalizácia justície, ale aj diskusia o nenávistnom prejave ako o trestnom čine, 28. apríla 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Vojnové zločiny na Ukrajine nezostanú nepotrestané, vyhlásil eurokomisár Reynders