Nemecko sa v boji proti pandémii koronavírusu spolieha na ,,veľmi ofenzívnu" a rýchlu očkovaciu stratégiu zameranú na podávanie tretích dávok vakcín, ktorá krajinu lepšie pripraví na nápor nového variantu omikron. Povedal to vo štvrtok minister zdravotníctva Karl Lauterbach, informuje agentúra AP.

WA 35 Záhreb - Ruský občan sa očkuje jednodávkovou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson v Záhrebe 9. novembra 2021. Napriek prudkému nárastu nových prípradov nákazy koronavírusom sa Chorvátsko stáva novou obľúbenou destináciou pre Rusov, ktorí sa potrebujú zaočkovať západnými vakcínami potrebnými na cestovanie po Európe a Spojených štátoch. FOTO TASR/AP


A man from Russia is administered Johnson COVID-19 vaccine in Zagreb, Croatia, Tuesday, Nov. 9, 2021. Despite so
Neprehliadnite

Nemecko má nedostatok vakcín na podpornú dávku. Oslovilo s ponukou aj Slovensko?

Kampaň sa ukončí v marci

,,Pokúsime sa veľmi ofenzívnou a rýchlou stratégiou posilňovacích dávok udržať šírenie variantu omikron na čo najnižšej úrovni, aby sme predišli preťaženiu zdravotného systému aj celej spoločnosti," zdôraznil minister. Dodatočné dávky zvyšujú ochranu pred omikronom o 70 až 80 percent, prízvukoval.

Priznal ale, že nie je spokojný s plánmi na dodávky vakcín na zvyšok decembra a prvý štvrťrok 2022. ,,Jednoducho to nie je dosť (vakcín) na takúto vakcinačnú stratégiu," uviedol Lauterbach s tým, že na prvý štvrťrok budúceho roka je objednaných 50 miliónov dávok určených na preočkovanie, avšak potrebných je ďalších 20 miliónov, ktoré majú byť podané v rámci prvej a druhej dávky.

JB 18 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz počas predstavenia ministrov Sociálnodemokratickej strany (SPD) v novej nemeckej vláde v Berlíne 6. decembra 2021. Scholz, ktorý sa má tento týždeň stať novým nemeckým kancelárom a nahradiť tak v úrade Angelu Merkelovú, predstavil v pondelok zloženie svojej vlády. Informovala o tom agentúra AFP, pričom nový kabinet označila za prvý rodovo vyvážený v Nemecku a podotkla, že kľúčové posty v ňom obsadia ženy.
Neprehliadnite

Nemecko vloží do klimatického fondu 60 miliárd eur, chce investovať aj do elektromobility

S plánovaným počtom dohodnutých dodávok vakcín ,,sa kampaň posilňujúcich dávok ukončí až koncom marca", čo je podľa slov ministra neskoro. Lauterbach zároveň konštatoval, že týmito vyjadreniami vonkoncom nechce kritizovať svojho predchodcu Jensa Spahna. Priblížil, že jeho rezort získal súhlas EÚ na dodávku ďalších 35 miliónov dávok od firmy Moderna.

Berlín podľa jeho slov s cieľom zaistiť ďalšie dávky vakcín rokuje s viacerými krajinami vrátane Rumunska, Portugalska, Poľska a Bulharska. Okrem toho plánuje Nemecko v prvom štvrťroku 2022 zakúpiť i 80 miliónov dávok vakcín Pfizer/BioNTech upravených na variant omikron.

Stovky prípadov omikronu

V stredu bolo v Nemecku podaných takmer 1,5 milióna dávok očkovacích látok proti covidu, čo je doteraz najvyššie číslo vakcinácií vykonaných za jeden deň. V priemere bolo počas uplynulého týždňa denne zaočkovaných okolo 988 000 ľudí.

očkovanie
Neprehliadnite

Nemecko plánuje zaviesť povinné očkovanie proti covidu pre zdravotníkov

Momentálne má už dve dávky vakcíny 70 percent z 83-miliónovej populácie Nemecka, avšak tamojší predstavitelia s týmto počtom stále nie sú spokojní, keďže ich cieľom je dosiahnuť minimálne 75-percentnú zaočkovanosť. Posilňovaciu dávku dostalo 27,6 percenta obyvateľov, ich počet sa ale rýchlo zvyšuje.

Šéf nemeckého Inštitútu Roberta Kocha (RKI) vo štvrtok uviedol, že v krajine potvrdili ,,niekoľko stoviek prípadov" omikronu, pričom tento variant sa vyskytol už vo všetkých 16 spolkových krajinách.

Vo štvrtok hlásilo Nemecko denný prírastok 56.677 nakazených a 522 obetí covidu, čím doterajší počet úmrtí na koronavírus stúpol na 107 202.

Trnavská župa spúšťa očkovanie treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Na snímke lekárka očkuje pacientku treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v očkovacom centre na Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Trnave v sobotu 23. októbra 2021. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Nemecko smeruje do „vážnej krízy“, hlási rekordných vyše 65-tisíc nových prípadov nákazy

Viac o téme: Omikron