Nemecko vo štvrtok prisľúbilo, že Rusko v prípade invázie na Ukrajinu čakajú vážne následky, ktoré budú zahŕňať aj sankcie voči plynovodu Nord Stream 2, informovala agentúra AFP.

Práca na balíku sankcií

Nemecká ministerka zahraničných Annalena Baerbocková vo štvrtok v parlamente uviedla, že jej rezort pracuje na ,,rozhodnom balíku sankcií" v spolupráci so západnými spojencami, ktorý pokrýva aj niekoľko aspektov ,,týkajúcich sa plynovodu Nord Stream 2".

Plynovod Nord Stream 2 má zdvojnásobiť objem dodávok lacného zemného plynu z Ruska do Nemecka, ktorý má podľa Berlína krajine pomôcť pri prechode z uhoľnej a nukleárnej energie na iné tipy energií.

To že v priebehu uplynulých rokov Nemecko trvalo na stavbe tohto plynovodu znepokojilo mnohých spojencov krajiny, ktorí sa obávajú, že sa Európa stane pre plynovod príliš závislá na ruských dodávkach.

Varovanie Ruska

Nový nemecký kancelár Olaf Scholz už v prvý deň nástupu do svojej funkcie v decembri 2021 Rusko varoval pred vážnymi následkami, ktoré postihnú Nord Stream 2 v prípad, ak Rusko zakročí proti Ukrajine. V súčasnosti silnejú obavy z toho, že Rusko napadne Ukrajinu, pripomína AFP.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck však v stredu priznal, že ak budú na Rusko uvalené sankcie, trpieť bude aj nemecká ekonomika.

Plynovod mimo prevádzky

Stavba plynovodu Nord Stream 2 bola dokončená v septembri. Plynovod sa však ešte nedostal do prevádzky, keďže ešte nezískal certifikáciu v Nemecku a spolkový úrad pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA) predpokladá, že proces schvaľovania sa predĺži až do druhej polovice roku 2022.

Uvalením sankcií na Rusko v prípade napadnutia Ukrajiny pohrozili aj iné krajiny — napríklad Spojené štáty. Americký prezident Joe Biden nevylúčil ani zavedenie sankcií priamo voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Ďalšie dôležité správy

JB 18 Berlín - Dezignovaný nemecký kancelár Olaf Scholz počas predstavenia ministrov Sociálnodemokratickej strany (SPD) v novej nemeckej vláde v Berlíne 6. decembra 2021. Scholz, ktorý sa má tento týždeň stať novým nemeckým kancelárom a nahradiť tak v úrade Angelu Merkelovú, predstavil v pondelok zloženie svojej vlády. Informovala o tom agentúra AFP, pričom nový kabinet označila za prvý rodovo vyvážený v Nemecku a podotkla, že kľúčové posty v ňom obsadia ženy.
Neprehliadnite

Mal by Nord Stream 2 pokračovať, ak Rusko vtrhne do Ukrajiny? Scholz odolal Bidenovi