Nemecko predlžuje sprísnené kontroly na svojich hraniciach s Českom a rakúskou spolkovou krajinou Tirolsko do 3. marca. Informovali o tom v utorok agentúra AP a rakúsky denník Kurier. Hovorca nemeckého ministerstva vnútra Steve Alter povedal, že tieto opatrenia, platné od 14. februára, zostanú v nezmenenej podobe platiť ďalších osem dní. Nemecko vyhlásilo ČR a Tirolsko za oblasti, v ktorých sa šíria mutácie koronavírusu. Berlín medzi tieto oblasti neskôr zaradil aj Slovensko, pre ktoré spomínané sprísnené opatrenia platia tiež.

JB 8 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie v sídle EÚ v Bruseli 17. februára 2021. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predstavila stratégiu pre ďalší priebeh pandémie a nové varianty koronavírusu. Zároveň uviedla, že Európska komisia (EK) schválila v stredu dohodu o nákupe ďalších 300 miliónov dávok vakcíny proti novému koronavírusu s americkou farmaceutickou firmou Moderna. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursul
Neprehliadnite

Nemecko musí vysvetliť EÚ, prečo zavrelo hranice pre Čechov, Slovákov a Tirolsko

Z týchto oblastí môžu na územie Nemecka vstúpiť len nemeckí občania, osoby s trvalým pobytom v tejto krajine, vodiči kamiónov, zdravotnícki pracovníci a ďalšie skupiny občanov vrátane cezhraničných pracovníkov pôsobiacich v oblastiach dôležitých pre chod štátu. Všetci sa musia preukázať negatívnym testom, ktorý nie je starší ako 48 hodín.

Európska komisia v liste zaslanom v pondelok nemeckému veľvyslancovi pri EÚ Michaelovi Claussovi upozornila, že opatrenia prijaté Nemeckom voči ČR, SR a Tirolsku sú „neprimerané a neopodstatnené". „Veríme, že cieľ, ktorý Nemecko oprávnene sleduje - ochrana verejného zdravia počas pandémie -, by sa dal dosiahnuť aj menej reštriktívnymi opatreniami," uvádza sa v dokumente exekutívy EÚ.

JB 20 Frankfurt nad Mohanom - Žena kráča s ochranným rúškom pred budovou Starej opery vo Frankfurte nad Mohanom 19. januára 2021. Nemecká vláda chce súčasný čiastočný lockdown v krajine predĺžiť do 15. februára a zaviesť povinné nosenie medicínskych ochranných masiek v obchodoch a verejnej doprave. Zatvorené by tak naďalej mali zostať školy i väčšina obchodov. Vyplýva to z návrhu uznesenia, ktorý má k dispozícii denník Die Welt a v utorok popoludní sa ním bude na videkonferencii zaoberať kancelá
Neprehliadnite

Nemecko označilo Tirolsko a ČR za oblasti s výskytom mutácií koronavírusu

Nemecko má k dispozícii desať dní na zaslanie odpovede do Bruselu. DPA upozornila, že tento spor by teoreticky mohol viesť až k súdnemu konaniu eurokomisie voči Nemecku. Nemecko kritiku zo strany Európskej únie v utorok odmietlo. Podľa tajomníka nemeckého ministerstva zahraničných vecí pre európske záležitosti Michaela Rotha sú kroky jeho krajiny v súlade pravidlami schengenského priestoru. EK podobné listy, upozorňujúce na neprimeranosť prijatých opatrení na národných hraniciach, zaslala aj Belgicku, Dánsku, Fínsku, Maďarsku a Švédsku.