Nemecko potrebuje väčšiu imigráciu, aby sa vyhlo nedostatku pracovnej sily, myslí si spolkový minister hospodárstva Robert Habeck.

Najväčšia európska ekonomika čelí demografickej kríze. Podľa Habecka preto potrebuje vyššiu imigráciu, aby citeľný nedostatok pracovnej sily nepodkopal produktivitu a neohrozil úspešný prechod k zelenej energii.

Voľných pracovných miest pribúda

„Aktuálne máme 300-tisíc voľných pracovných miest a očakávame, že ich počet vzrastie na 1 milión a viac,“ uviedol Habeck na tlačovej konferencii. „Ak túto dieru nezaplátame, budeme mať reálny problém s produktivitou.“

Kolínsky inštitút pre výskum ekonomiky IW odhaduje, že pracovná sila v Nemecku sa tento rok zníži o viac než 300-tisíc ľudí, keďže viac starších zamestnancov odíde do dôchodku, než mladých ľudí vstúpi na pracovný trh.

Táto diera by sa mala prehlbovať a odhaduje sa, že v roku 2029 dosiahne viac 650-tisíc, čo bude znamenať, že v roku 2030 bude chýbať na pracovnom trhu takmer 5 miliónov ľudí.

FILE- In this Thursday, July 20, 2017 file photo, leader of the ruling Law and Justice party, Jaroslaw Kaczynski votes to approve a law on court control, in the parliament in Warsaw, Poland. The leader of Poland's ruling party says the government intends to
Neprehliadnite

Nemecko chce zmeniť Európsku úniu na štvrtú ríšu, vyhlásil šéf poľskej vládnej strany Kaczynski