Nemecko poslalo Ukrajine počas prvých ôsmich týždňov ruskej invázie zbrane a vybavenie za viac ako 190 miliónov eur. V utorok o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Dodávky zbraní

Nemecko schválilo od 24. februára do 19. apríla dodávky zbraní za 120,5 milióna eur a ďalšiu výzbroj za 71,4 milióna eur, uviedlo nemecké ministerstvo hospodárstva v odpovedi na parlamentnú otázku.

Pre porovnanie, Spojené štáty sľúbili alebo už dodali Ukrajine zbrane a muníciu v hodnote vyše 3,7 miliardy dolárov. Pobaltský štát Estónsko zatiaľ poskytol Ukrajine vojenskú pomoc za vyše 220 miliónov eur.

Pomoc pre Ukrajinu

Dva dni po napadnutí Ukrajiny Ruskom sa nemecká vláda rozhodla poslať zbrane do vojnovej oblasti, vrátane protilietadlových rakiet, pancierových pästí a munície, ako aj guľometov.

Minulý týždeň Berlín schválil vývoz 50 protilietadlových tankov Gepard, čo znamená, že ťažké zbrane budú vôbec prvýkrát dodané priamo z Nemecka.

Ďalšie dôležité správy

JB 42 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a nemecký minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck počas prejavu v rámci debaty o rozpočte na zasadnutí spolkového parlamentu Bundestag v Berlíne 23. marca 2022. FOTO TASR/AP

German Economy and Climate Minister Robert Habeck, left, and German Chancellor Olaf Scholz, right, attend a budget debate as part of a meeting of the German federal parliament, Bundestag, at the Reichstag building in Berlin, Germany, Wednesday, March 23, 2022.
Neprehliadnite

Nemecko je ochotné v rámci EÚ podporiť embargo na dodávky ruskej ropy