Nemecko poskytne Moldavsku ďalších 60 miliónov eur na zmiernenie dopadov energetickej krízy. Oznámila to dnes spolková ministerka pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Svenja Schulzeová, ktorá rokovala s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou o ekonomických dopadoch ruskej invázie na Ukrajinu. O veci následne Sanduová hovorila tiež s nemeckým kancelárom Olafom Scholzem.

Ceny plynu môžu zničiť ekonomiku Moldavska

„Nemecko je pripravené podporiť Moldavsko v jeho reformnom kurze do Európskej únie a tiež v akútnom zvládaní kríz," povedala Schulzeová. Bývalá sovietska republika s 2,6 milióna obyvateľov, z ktorých štvrtina žije v chudobe, nečelí len následkom invázie a prílevom ukrajinských utečencov, ale doteraz neprekonala ani dopady pandémie choroby covid-19. Najväčším problémom sa však stali vysoké ceny energií. Cena plynu v Moldavsku sa od začiatku ruskej invázie zvýšila dvanásťnásobne.

Nemecké ministerstvo pre hospodársku spoluprácu a rozvoj preto z fondov pre zvládanie medzinárodných následkov vojny na Ukrajine nanovo poskytne Moldavsku 60 miliónov eur, ktoré poslúžia na prekonanie energetickej krízy. Ministerstvo tak zatiaľ Moldavsko podporilo 112 miliónov eur.

Darcovská konferencia pre Moldavsko

Nemecko tiež v apríli spoluorganizovalo darcovskú konferenciu pre Moldavsko, ktorá vyniesla 659,5 milióna eur pomoci. Na ďalšiu darcovskú konferenciu v júli dostala krajina od medzinárodného spoločenstva 600 miliónov eur.

O energetickej situácii, bezpečnosti a tiež o získanom štatúte kandidáta na členstvo v Európskej únii dnes Sanduová hovorila s kancelárom Scholzom. „Ďakujem Nemecku za podporu so zvládnutím následkov ruskej vojny proti Ukrajine," uviedla prezidentka po rokovaní.

Ďalšie dôležité správy

Poland’s President Andrzej Duda  speaks during a statement at the Presidential Palace in Warsaw, Monday Dec. 28, 2015. Duda has approved controversial legislation that regulates the Constitutional Tribunal, the nation's highest court, and appealed for
Neprehliadnite

Poľsko bude podporovať Moldavsko na jeho ceste k členstvu v EÚ