Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier spochybnil v piatok ochotu Číny stať sa sprostredkovateľom v konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom po tom, čo Peking vyzval na urýchlené mierové rozhovory s cieľom ukončiť vojnu.

„Každý konštruktívny návrh, ktorý nás priblíži k spravodlivému mieru, je veľmi vítaný. Či chce globálna veľmoc Čína hrať takú konštruktívnu úlohu, je stále otázne,“ povedal Steinmeier pri príležitosti prvého výročia začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Vysokopostavený čínsky diplomat Wang I sa v stredu stretol v Moskve s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a prezidentom Vladimirom Putinom. Moskva po Wangovej návšteve uviedla, že Peking prezentoval svoje názory na prístupy k riešeniu konfliktu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že mierový plán sľubovaný Čínou nevidel. Chce sa však stretnúť s predstaviteľmi Pekingu a hovoriť s nimi o ich návrhu predtým, ako ho posúdi.

Ak by Čína chcela hrať konštruktívnu úlohu, mala by „hovoriť nielen s Moskvou, ale aj s Kyjevom“, povedal Steinmeier. Čína by sa tiež podľa neho mala „pripojiť k drvivej väčšine štátov a pracovať na mieri pod záštitou OSN“.

Ďalšie dôležité správy

JB 14 Brusel - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg hovorí s novinármi počas jeho príchodu na schôdzku ministrov obrany NATO v sídle NATO v Bruseli 14. februára 2023. FOTO TASR/AP

NATO Secretary General Jens Stoltenberg speaks as he arrives for a NATO defense ministers meeting at NATO headquarters in Brussels, Tuesday, Feb. 14, 2023. (AP Photo/Olivier Matthys)
Neprehliadnite

Stoltenberg: Čína zvažuje a možno plánuje dodávky zbraní pre Rusko