Nemecko výrazne zaostáva v oblasti digitalizácie verejných služieb. V súčasnosti je až na 13. mieste v indexe Európskej komisie pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť (The Digital Economy and Society Index – DESI). Rebríček sumarizuje to, ako sa krajinám darí v možnostiach prístupu na internet, v oblasti digitálnych zručností a online poskytovaní verejnoprospešných služieb.

To, že Nemecko ako najsilnejšia ekonomika eurozóny je na tom tak zle v oblasti digitalizácie, kritizoval výkonný riaditeľ Deutsche Telekomu Timotheus Höttges, ktorý je na čele jednej z dvoch najhodnotnejších nemeckých spoločností.

„Čína a USA sú v investíciách do digitalizácie pred nami a v Európe tiež neexcelujeme. Tento rok opäť absolútne pohoríme v digitalizácii štátnych služieb rovnako ako predtým,“ posťažoval sa T. Höttges na konferencii Digital X v Kolíne nad Rýnom, pričom jeho vyjadrenie citoval web e15.cz.

Dominujú americké giganty

Ďalším kľúčovým odvetvím sú cloudové služby, v ktorých Nemecko a Európa vôbec takisto nevyniká. Jednoznačne tu dominujú americké giganty Amazon, Microsoft a Google. „V infraštruktúre im nemôžeme konkurovať, v tejto hre nie je možné vyhrať,“ uviedol bezpečnostný riaditeľ Deutsche Telekomu Thomas Tschersich. Dodal, že Nemecko je závislé na infraštruktúre inej krajiny a nanajvýš sa môže snažiť aspoň o zachovanie nejakej kontroly nad dátami.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa