Nemecko v utorok odmietlo tvrdenia, že nedodržiava svoj sľub poskytnúť Poľsku tanky typu Leopard. Tie majú byť náhradou za tanky sovietskej výroby, ktoré Varšava posiela na Ukrajinu. 

Poľský prezident Andrzej Duda v utorok vyjadril sklamanie, že Berlín jeho krajine tanky typu Leopard nedodal. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková však neskôr po stretnutí so svojím poľským náprotivkom Zbigniewom Rauom povedala, že o záležitosti rokovali s cieľom vyriešiť „nedorozumenia".

Nemecko podľa jej slov nedokáže doručiť ťažké zbrane „stlačením gombíka", pretože je potrebné brať do úvahy viaceré záležitosti.

Rau vyjadril ľútosť svojej krajiny nad tým, že situácia v spojitosti s dodávkou zbraní nie je „taká dynamická", ako sa predpokladalo. Povedal, že v tejto záležitosti sa „diabol skrýva v detailoch".

Poľsko poslalo Ukrajine tanky sovietskej výroby, za ktoré mu malo poskytnúť náhradu NATO, USA i Nemecko. Nemecko sa na rovnakej náhrade dohodlo s viacerými krajinami vrátane Slovinska a ČR.

Ďalšie dôležité správy

Európska dopravná infraštruktúra môže nevydržať hmotnosťťažkej vojenskej techniky. Na snímke americký tank Abrams.
Neprehliadnite

Poľsko posiela na Ukrajinu vyše 200 tankov T-72, uviedol Poľský rozhlas