Nemecko sa nemôže naraz odpojiť od ruských energetických surovín, na zníženie závislosti potrebuje týždne a mesiace, jedine tak predíde ťažkým hospodárskym škodám so stovkami tisíc nezamestnaných.

V nočnom programe televízie ZDF to vyhlásil nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Poznamenal, že ruská invázia na Ukrajinu je upozornením, aby Nemecko čo najrýchlejšie prešlo na obnoviteľné zdroje energie a definitívne sa zbavilo fosílnych palív.

Odstrihnutie odmietajú

Nemecko spolu so západnými krajinami v reakcii na ruskú vojenskú agresiu prijalo tvrdé sankcie proti Moskve a zablokovalo aj nemecko-ruský projekt plynovodu Nord Stream 2, odstrihnutie od ruského plynu a ropy ale Berlín z hospodárskych dôvodov odmieta.

Nedávny prieskum agentúry Civey pritom ukazuje, že s ukončením odberu ruského plynu súhlasí 60 percent nemeckej verejnosti, proti je 30 percent. Habeck povedal, že rozhodnosť obyvateľov oceňuje, zdôraznil ale, že má zodpovednosť za celú krajinu.

„Môžeme prijímať len také rozhodnutia, o ktorých viem, že ich vydržíme a že nepovedú k ťažkým hospodárskym škodám, a to by bol ten prípad, keby sme okamžite prestali odoberať z Ruska plyn, ropu a uhlie," povedal.

Prepojenie s Ruskom

Spomenul, že Nemecko je na rozdiel od USA, Kanady a mnohých európskych krajín v zvláštnej pozícii, pretože je s Ruskom prepojené produktovody a dodávané ruské suroviny nie je možné nahradiť lodným zásobovaním.

„Pracujeme ale 24 hodín denne a sedem dní v týždni na tom, aby sme sa čo najrýchlejšie dostali zo svoriek ruského importu, ale v takej pozícii ešte nie sme," povedal. „V priebehu týždňov a mesiacov to môžeme zmeniť, ale nie niekoľko hodín," povedal.

Varoval, že okamžité odstrihnutie od ruských surovín by viedlo k státisícom nezamestnaných a k vážnym hospodárskym škodám, ktoré by prekonali aj následky pandémie choroby covid-19. „Mojou prácou je nechať emócie bokom a zabezpečiť, aby naša krajina túto ťažkú ​​dobu prečkala a aby mohla Ukrajine pomáhať," povedal.

Financovanie invázie

Moderátor sa Habecka spýtal, či si dokáže morálne ospravedlniť skutočnosť, že pokračovaním ruského importu poskytuje Nemecko peniaze ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi na financovanie invázie.

„Prijímame rozhodnutia, ktoré majú tvrdé následky. Vieme, že padlo veľa ruských vojakov celkom iste aj zbraňami, ktoré sme krátko predtým poskytli. To sú racionálne rozhodnutia, ktoré sú správne. A či viedli k dobrému, sa ukáže na konci," povedal Habeck . Uviedol, že dianie na Ukrajine je výzvou na čo najrýchlejší prechod na obnoviteľné zdroje.

Hnedé uhlie, ktoré má Nemecko na svojom území k dispozícii, nevidí Habeck ako prostriedok na riešenie terajšej energetickej krízy. „Je to len rezerva, ktorú naša krajina má," uviedol. „My máme ale niečo lepšie, a to slnko a vietor," dodal o ekologických zdrojoch energie.

Ďalšie dôležité správy

Orbánovci si pripomenuli povstanie 1956 i
Neprehliadnite

Maďarsko sa nemôže pridať k energetickým sankciám voči Rusku, vyhlásil Orbán