Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu uviedol, že Merkelová a francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy by mali navštíviť kyjevské predmestie Buča, kde po odchode ruských vojakov našli desiatky zabitých civilistov. Podľa Zelenského by si tam politici mali urobiť obraz o svojej neúspešnej politike voči Rusku z uplynulých rokov.

„Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová si stojí za svojimi rozhodnutiami v spojitosti so summitom NATO v Bukurešti v roku 2008," uviedol Merkelovej hovorca v reakcii na Zelenského vyjadrenie.

„Vzhľadom na zverstvá odhalené v Buči a na ďalších miestach na Ukrajine majú všetky snahy spolkovej vlády a medzinárodného spoločenstva stáť na strane Ukrajiny a ukončiť barbarstvo a vojnu proti Ukrajine zo strany Ruska plnú podporu bývalej kancelárky," dodal Merkelovej hovorca.

Najvyšší predstavitelia krajín Aliancie v roku 2008 počas summitu NATO v Bukurešti odmietli ponúknuť Ukrajine Akčný plán členstva, ktorý predstavuje kľúčový krok pre integráciu do NATO. Lídri sa dohodli iba na tom, že Ukrajina sa raz stane členom tohto vojenského a obranného zoskupenia.

Ako pripomína DPA, návrh na členstvo Ukrajiny údajne zablokovali práve Sarkozy s Merkelovou.

Ďalšie dôležité správy

EBE 25 Berlín - Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová s ochranným respirátorom si prezerá mobil počas zasadnutia Bundestagu v Berlíne 18. novembra 2021. Dolná komora nemeckého parlamentu (Bundestag) rokuje o nových opatreniach na zastavenie najnovšej vlny koronavírusovej pandémie. FOTO TASR/AP

German Chancellor Angela Merkel looks down to her mobile phone during a parliament Bundestag session about new measures to battle the coronavirus pandemic at the Reichstag building in Berlin, Germ
Neprehliadnite

Pozrite sa, kam vedú vaše ústupky Rusku, odkazuje Zelenskyj Sarkozymu a Merkelovej